Monday / Tuesday / Wednesday / Thursday / All days
|
MONDAY, JUNE 6TH
|
09:00 - 10:30
Opening Session
|
OC
Room: B3 + B4
Chair: Trond Kvamsdal
|
10:30 - 11:00
Coffee Break
|
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
|
The Combined Role of Modelling, Simulation, Optimization, Control and Digitalization for Solving New Computational Challenges of Aviation, Transport and Renewable Energy I
|
STS01A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Jaques Periaux
|
Isogeometric Methods I
|
MS2A
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Alessandro Reali
|
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems I
|
MS150A
Room: Nordland (GF)
Chair: Ana Budisa
|
EYIC Young Investigators Minisymposium I
|
YIMSA
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Simone Morganti
CoChair: Leo Nouveau
|
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation I
|
MS53A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
|
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development I
|
MS57A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Matteo Giacomini
CoChair: Simona Perotto
|
Modelling and simulation of particles in contact I
|
MS105A
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger
|
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis I
|
MS99A
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Sarah Olson
|
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang I
|
MS146A
Room: Akershus (1F)
Chair: Bernhard Pichler
|
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations I
|
MS155A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Maria Vittoria Salvetti
|
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics I
|
MS5A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Eirik Valseth
CoChair: Ethan Kubatko
|
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences I
|
MS92A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi
|
Advanced Methods in Computational Mechanics
|
CS01A
Room: Oppland (1F)
Chair: Miguel Costas
|
Modeling of wetting and dewetting phenomena on smooth, rough, and patterned substrates
|
MS89A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Mohammad R. Hashemi
|
Mechanics of wood and biocomposites in engineering I
|
MS21A
Room: A1 – 1
Chair: Markus Lukacevic
CoChair: Ani Khaloian
|
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications I
|
MS72A
Room: A1 – 2
Chair: Karen Veroy
CoChair:
|
Modeling and simulation of highly flexible slender structures I
|
MS161A
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
|
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction I
|
MS45A
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
|
Simulations of Polymers and Polymer Composites I
|
MS30A
Room: A1 – 5
Chair: Fabrice Detrez
|
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures I
|
MS15A
Room: A1 – 6
Chair: P. Antolin
|
Uncertainty Quantification in material sciences I
|
MS42A
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst
|
Advanced Techniques for Coupled Problems I
|
MS10A
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu
|
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization I
|
MS12A
Room: B3 + B4
Chair: Marek Behr
|
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods I
|
MS44A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Guglielmo Scovazzi
|
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application I
|
MS153A
Room: Jan Mayen 2
Chair: T. Chaumont-Frelet
CoChair: A. Modave
|
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering I
|
MS117A
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel
|
Continuum Biomechanics of Active Systems I
|
MS37A
Room: Lounge A2
Chair: Tim Ricken
CoChair: Lena Lambers
|
Machine Learning and Data-Driven Approaches for Aerodynamic Analysis and Uncertainty Quantification
|
MS86A
Room: Spitsbergen
Chair: Esther Andrés
|
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials I
|
MS6A
Room: Svalbard
Chair: Julien Yvonnet
|
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response I
|
MS16A
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik
|
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials I
|
MS29A
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Bacigalupo Andrea
|
13:00 - 14:00
Lunch Time
|
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
|
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications I
|
STS05A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski
|
Isogeometric Methods II
|
MS2B
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Yuri Bazilevs
|
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems II
|
MS150B
Room: Nordland (GF)
Chair: Miroslav Kuchta
CoChair: Kent-Andre Mardal
|
EYIC Young Investigators Minisymposium II
|
YIMSB
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Markus Lakacevic
CoChair: Enrique Nadal Soriano
|
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation II
|
MS53B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
|
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development II
|
MS57B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Simona Perotto
CoChair: Matteo Giacomini
|
Modelling and simulation of particles in contact II
|
MS105B
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger
|
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis II
|
MS99B
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Sook Lim
|
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang II
|
MS146B
Room: Akershus (1F)
Chair: Günther Meschke
|
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations II
|
MS155B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Saleh Rezaeiravesh
CoChair: Philipp Schlatter
|
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics II
|
MS5B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Clint Dawson
CoChair: Eirik Valseth
|
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences II
|
MS92B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi
CoChair: Leszek Demkowicz
|
Advanced Methods in Computational Mechanics II
|
CS01B
Room: Oppland (1F)
Chair: Josef Kiendl
|
High-order grids: generation, adaption and applications in fluids and coupled problems
|
MS11A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Régis Duvigneau
CoChair: Matthias Möller
|
Mechanics of wood and biocomposites in engineering II
|
MS21B
Room: A1 – 1
Chair: Catharina Czech
CoChair: Taoyi Yu
|
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications II
|
MS72B
Room: A1 – 2
Chair: Wil Schilders
CoChair:
|
Modeling and simulation of highly flexible slender structures II
|
MS161B
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
|
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction II
|
MS45B
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
|
Simulations of Polymers and Polymer Composites II
|
MS30B
Room: A1 – 5
Chair: Sebastian Pfaller
|
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures II
|
MS15B
Room: A1 – 6
Chair: N. BLAL
|
Uncertainty Quantification in material sciences II
|
MS42B
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst
|
Advanced Techniques for Coupled Problems II
|
MS10B
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu
|
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization II
|
MS12B
Room: B3 + B4
Chair: Stefanie Elgeti
|
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods II
|
MS44B
Room: Jan Mayen 1
Chair: Andre Massing
|
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application II
|
MS153B
Room: Jan Mayen 2
Chair: H. Barucq
CoChair: R. Djelouli
|
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering II
|
MS117B
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel
|
Continuum Biomechanics of Active Systems II
|
MS37B
Room: Lounge A2
Chair: Silvia Budday
CoChair: Lena Lambers
|
Discrete element method (DEM) simulations of pharmaceutical processes
|
MS143A
Room: Spitsbergen
Chair: Peter Toson
CoChair: Peter Böhling
|
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials II
|
MS6B
Room: Svalbard
Chair: Caglar Oskay
|
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response II
|
MS16B
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik
|
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials II
|
MS29B
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Addessi Daniela
|
16:00 - 16:30
Coffee Break
|
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
|
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications II
|
STS05B
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski
|
Isogeometric Methods III
|
MS2C
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Simone Morganti
|
Unstructured mesh adaptation: from mesh generation to applications I
|
MS23A
Room: Nordland (GF)
Chair: Jeroen Wackers
|
Optimal Control and parameter estimation for plasmas
|
MS147A
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Didier Auroux
CoChair: Jacques Blum
|
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation III
|
MS53C
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
|
Adaptive and Compliant Engineering Structures
|
MS62A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Ann C. Sychterz
CoChair: Malte von Scheven
|
Modelling and simulation of particles in contact III
|
MS105C
Room: Romerike (GF)
Chair: Matthias Kröger
CoChair: Kristin de Payrebrune
|
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis III
|
MS99C
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Enkeleida Lushi
|
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang III
|
MS146C
Room: Akershus (1F)
Chair: Yong Yuan
|
Advances in structure-preserving methods and applications I
|
MS145A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Joubine Aghili
CoChair: Francesco Bonaldi
|
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics III
|
MS5C
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Ethan Kubatko
CoChair: Clint Dawson
|
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences III
|
MS92C
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Leszek Demkowicz
|
Computational Methods for Biomechanics
|
CS02A
Room: Oppland (1F)
Chair: Victorien Prot
|
Study of ferromagnetism systems
|
MS91A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Clémentine Courtès
CoChair: Stéphane Labbé
|
Mechanics of wood and biocomposites in engineering III
|
MS21C
Room: A1 – 1
Chair: Markus Königsberger
CoChair: Ani Khaloian
|
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications III
|
MS72C
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
CoChair:
|
Modeling and simulation of highly flexible slender structures III
|
MS161C
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
|
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction III
|
MS45C
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
|
Simulations of Polymers and Polymer Composites III
|
MS30C
Room: A1 – 5
Chair: Hans van Dommelen
|
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures III
|
MS15C
Room: A1 – 6
Chair: Eric Li
|
Structure preserving and adaptive polytopal methods
|
MS90A
Room: B1 – 1
Chair: Lorenzo Mascotto
CoChair: Andrea Cangiani
|
High Performance Computing With Space-Time Methods
|
MS61A
Room: B1 – 2
Chair: Max von Danwitz
CoChair: Norbert Hosters
|
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization III
|
MS12C
Room: B3 + B4
Chair: Fabian Key
|
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods III
|
MS44C
Room: Jan Mayen 1
Chair: Alexander Idesman
|
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application III
|
MS153C
Room: Jan Mayen 2
Chair: R. Djelouli
CoChair: A. Modave
|
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering III
|
MS117C
Room: Jan Mayen 3
Chair: Charles F. Jekel
|
Continuum Biomechanics of Active Systems III
|
MS37C
Room: Lounge A2
Chair: Oliver Röhrle
CoChair: Lena Lambers
|
Advances in automatic code-generation software for simulations in Science and Engineering
|
MS151A
Room: Spitsbergen
Chair: Marie Rognes
CoChair: Garth Wells
|
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials III
|
MS6C
Room: Svalbard
Chair: Ashwini Gupta
|
Multi-scale modelling of generalised continua and architectured materials
|
MS24A
Room: O – 3
Chair: Igor Rodrigues Lopes
|
HPC methods for eigenvalue problems in applied science and engineering
|
MS107A
Room: O – 4
Chair: Ali Hashemian
|
19:00 - 21:00
Welcome Reception
|
Room: Hall
|
|