ECCOMAS 2022

All Sessions and Papers

Monday / Tuesday / Wednesday / Thursday / All days

Monday, June 6th

6/6/22  09:00 - 10:30
Opening Session
OS
Room: B3 + B4
Chair: Trond Kvamsdal

Welcome Addresses

ECCOMAS Awards:
PhD Awards
Olgierd Cecil Zienkiewicz Award
Jacques Louis Lions Award

ECCOMAS Medals:
The Prandtl Medal
The Euler Medal


10:30 - 11:00
Coffee Break

11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
6/6/22  11:00 - 13:00
The Combined Role of Modelling, Simulation, Optimization, Control and Digitalization for Solving New Computational Challenges of Aviation, Transport and Renewable Energy I
STS01A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Jaques Periaux

Grey-Box Modeling with Applications in Data-driven Turbulence Modeling
Nicolas R. Gauger

Rapid Aerodynamic Modelling at Airbus
Xavier Bertrand

Hybrid optimization methods applied to preliminary design of a wing
Marti Coma, Jordi Pons-Prats and Gabriel Bugeda

Multi-fidelity simulations for multidisciplinary design optimization
Alberto Clarich, Luca Battaglia, Lucia Parussini and Carlo Poloni

6/6/22  11:00 - 13:00
Isogeometric Methods I

Minisymposium organized by Alessandro Reali, Yuri Bazilevs, David J. Benson, René de Borst, Thomas J.R. Hughes, Trond Kvamsdal, Giancarlo Sangalli and Clemens V. Verhoosel
MS2A
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Alessandro Reali

Steps Towards Productive Use of IGA in LS-DYNA for Full Vehicle Crash Simulations (Keynote Lecture)
Lukas Leidinger, Stefan Hartmann, Attila Nagy, Liping Li, Marco Pigazzini, Lam Nguyen and Dave Benson

Intrinsically selective mass scaling for isogeometric structural analysis
Bastian Oesterle, Lisa-Marie Krauß, Rebecca Thierer, Anton Tkachuk and Manfred Bischoff

Transverse shear parametrization in non-linear isogeometric shell analysis
Rebecca Thierer, Bastian Oesterle and Manfred Bischoff

Isogeometric Impact Simulations Under Large Rotations in Flexible Multibody Systems
Tobias Rückwald, Alexander Held and Robert Seifried

Towards IGA application on crashworthiness CAE analysis in the automotive industry
Lluis Martorell, Riccardo Rossi, Lucia Barbu and Eduardo Martin-Santos

6/6/22  11:00 - 13:00
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems I

Minisymposium organized by Ana Budisa, Miroslav Kuchta and Kent-Andre Mardal
MS150A
Room: Nordland (GF)
Chair: Ana Budisa

An integrated model of the human heart: coupling electrophysiology, solid mechanics and fluid dynamics
Michele Bucelli, Luca Dede‘ and Alfio Quarteroni

3D-0D closed-loop model for the simulation of cardiac electromechanics
Roberto Piersanti, Christian Vergara, Luca Dede‘ and Alfio Quarteroni

Fluid-structure interaction of slender bodies immersed in three-dimensional flows: a new approach for mathematical modeling and numerical approximation
Fabien Lespagnol, Muriel Boulakia, Céline Grandmont, Paolo Zunino and Miguel-Angel Fernández

Boundary integral equation method in the coupled theory of double-porosity thermoelastic materials
Merab Svanadze

Mathematical investigation of corrosion behavior of bioabsorbable metals on the biodegradation interface
Mojtaba Barzegari and Liesbet Geris

6/6/22  11:00 - 13:00
EYIC Young Investigators Minisymposium I

Minisymposium organized by Simone Morganti, Carina Schwarz, Markus Lukacevic and Lčo Neauveau
YIMSA
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Simone Morganti
CoChair: Leo Nouveau

Interlaminar stress modeling of composite Kirchhoff plates combining immersed Isogeometric Analysis and equilibrium
Alessia Patton, Massimo Carraturo, Ferdinando Auricchio and Alessandro Reali

Robust discretizations for poroelastic problems: engineering and mathematical points of views in a presenation in pairs
Maximilian Brodbeck and Fleurianne Bertrand

Comparison of different numerical methods in biomedical applications I
Natalia Moleda, Anna Skorupa, Grzegorz Kokot and Alicja Piasecka-Belkhayat

Comparison of different numerical methods in biomedical applications II
Natalia Molęda, Anna Skorupa, Grzegorz Kokot and Alicja Piasecka-Belkhayat

On different discretisation strategies to solve the kinematical and equilibrium problem for masonry-like structures
Andrea Montanino, Carlo Olivieri, Daniela De Gregorio and Antonino Iannuzzo

6/6/22  11:00 - 13:00
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation I

Minisymposium organized by Jörg Schröder, Varvara Kouznetsova, Dennis Kochmann, Marc-Andre Keip and Geralf Hütter
MS53A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder

Wang tiles for exploring and manufacturing modular metamaterials (Keynote Lecture)
Jan Zeman

Manipulation of acoustic wavefronts by resonator-based metasurface
Xhorxha Kuci, Marc G.D Geers and Varvara G. Kouznetsova

Two-scale asymptotic homogenization in a MEMS auxetic structure for over etch identification
David Faraci, Alessandro Nastro, Valentina Zega and Claudia Comi

Architectured and additively manufactured double-negative index metamaterials
Cláudia Almeida, Joăo Cardoso, Pedro Coelho, Alexandre Velhinho and José Xavier

Multiscale reduced-order model for metafoams
Renan Liupekevicius Carnielli, Hans van Dommelen, Marc Geers and Varvara Kouznetsova

6/6/22  11:00 - 13:00
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development I

Minisymposium organized by Matteo Giacomini, Simona Perotto and Gianluigi Rozza
MS57A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Matteo Giacomini
CoChair: Simona Perotto

Model and Method Hierarchies for Biomedical Flow Simulation (Keynote Lecture)
Marek Behr

Deep Reinforcement Learning for fluid mechanics
Elie Hachem, Philippe Meliga, Hassan Ghaieb, Ramy Nemer, Rudy Valette, Aurelien Larcher and Jonathan Viquerat

Separation behaviour of small foreign objects in dry foods
Shunsuke Takeda and Masato Saeki

Variational image segmentation on anisotropic adapted meshes for medical applications
Nicola Ferro, Francesco Clerici, Simona Perotto, Stefano Micheletti, Stefania Marconi and Erika Negrello

HiFiMagnet: a toolchain for the design and simulation of high field magnets
Christophe Trophime, Vincent Chabannes, Christophe Prud‘Homme, Romain Hild and Fracnois Debray

6/6/22  11:00 - 13:00
Modelling and simulation of particles in contact I

Minisymposium organized by Kristin M. de Payrebrune and Matthias Kröger
MS105A
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger

Particles in rubber contacts
Matthias Kröger

Adhesion in rolling contact of a particle
Qiang Li and Valentin L. Popov

Investigation of the Contact Behaviour of a Tyre for Non-Steady Maneouvers by Means of Frustated Total Reflection
Tobias Hellberg and Martin Meywerk

Simulation and experimental investigation of tire tread block wear in three-body contact
Duc Nam Nguyen and Stephanie Kahms

The role of particles in the sealing contact of radial shaft seals
Stefan Thielen, Tim Schollmayer and Oliver Koch

Interactions between the contact area and self-excited vibrations in a particle-solid system
Thomas Fürstner and Matthias Kröger

6/6/22  11:00 - 13:00
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis I

Minisymposium organized by Boyce Griffith, Sookkyung Lim and Sarah Olson
MS99A
Room: Sřr – Norge (GF)
Chair: Sarah Olson

Simulations of fluttering leaves
Shilpa Khatri, Nicholas Battista, Laura Miller and Matea Santiago

Flash or Sniff: Testing the evolutionary divergence of firefly antennae due to sexual selection
Lindsay Waldrop and Shilpa Khatri

Numerical Investigation of a 3D Dragonfly Wing Captured with a High-Resolution Micro-CT
Vera Stelzer, Markus Rütten and Lars Krenkel

Swimming behavior of polarly-flagellated bacteria
Sookkyung Lim, Yongsam Kim, Wanho Lee and Jeungeun Park

Hydrodynamic entrapment of uni-flagellated bacteria with flexible flagellum near a flat surface
Vahid Nourian and Henry Shum

Effects of prey capture on the swimming and feeding performance of choanoflagellates
Lisa Fauci, Hoa Nguyen, Emma Ross, Ricardo Cortez and M.A.R. Koehl

6/6/22  11:00 - 13:00
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang I

Minisymposium organized by Bernhard Pichler, Yong Yuan and Günther Meschke
MS146A
Room: Akershus (1F)
Chair: Bernhard Pichler

A Critical Appraisal Of Peridynamics And Phase-Field Models In Light Of Gap Test And Classical Fracture Tests (Keynote Lecture)
Zdenek Bazant, Hoang Nguyen and Abdullah Donmez

3D Finite Element Analysis of Time-Dependent Structural Failure of Concrete Beams in Bending due to Nonlinear Creep
Alexander Dummer, Matthias Neuner and Günter Hofstetter

Static and dynamic analysis of concrete fracture using localizing gradient damage
Adam Wosatko, Jerzy Pamin and Andrzej Winnicki

Thermodynamically consistent interface model of bond in reinforced concrete applicable to general loading conditions
Abedulgader Baktheer, Mario Aguilar, Miroslav Vořechovský, Josef Hegger and Rostislav Chudoba

Physics-informed neural networks with trainable weighted loss using uncertainty: applications to inverse analysis of tunnel rings
Chen Xu, Ba Trung Cao, Günther Meschke and Yong Yuan

6/6/22  11:00 - 13:00
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations I

Minisymposium organized by Saleh Rezaeiravesh, Philipp Schlatter and Maria Vittoria Salvetti
MS155A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Maria Vittoria Salvetti

Development of a data-driven wall-model for separated flows (Keynote Lecture)
Margaux Boxho, Michel Rasquin, Thomas Toulorge, Grégory Dergham, Grégoire Winckelmans and Koen Hillewaert

Effects of uncertainties of image-based material properties of great vessels on vascular deformation
Benigno Marco Fanni, Maria Nicole Antonuccio, Giuseppe Santoro, Alessandro Mariotti, Maria Vittoria Salvetti and Simona Celi

Quantifying Uncertainties in Direct Numerical Simulations of a Turbulent Channel Flow
Joseph O‘Connor, Sylvain Laizet, Andrew Wynn, Jon McCullough and Peter Coveney

Quantification of time-averaging uncertainties in turbulence simulations
Donnatella Xavier, Saleh Rezaeiravesh, Ricardo Vinuesa and Philipp Schlatter

Data-Driven Inference Design for the Bayesian Uncertainty Quantification of the Reactive Shock-Bubble Interaction
Ludger Paehler and Nikolaus A. Adams

6/6/22  11:00 - 13:00
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics I

Minisymposium organized by Clint Dawson, Ethan Kubatko and Eirik Valseth
MS5A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Eirik Valseth
CoChair: Ethan Kubatko

Model Adaptivity – Combining Hydrostatic And Non-Hydrostatic Shallow Water Modeling (Keynote Lecture)
Jörn Behrens

An adaptive model for meteotsunamis
Nicole Beisiegel and Jörn Behrens

Comparaison of Lax-Wendroff numerical schemes solving conservative and non-conservative Boussinesq equations to an operational code
Aurore Cauquis, Mario Ricchiuto and Philippe Heinrich

Influence of the turbulent wake downstream offshore wind turbines on larval dispersal: development of a new Lagrangian-Eulerian model
Souha Ajmi, Martial Boutet, Anne-Claire Bennis and Jean-Claude Dauvin

Propagation of acoustic and gravity waves in the ocean: a new derivation for a general model
Juliette Dubois, Jacques Sainte-Marie and Sébastien Imperiale

6/6/22  11:00 - 13:00
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences I

Minisymposium organized by Antti H. Niemi and Leszek F. Demkowicz
MS92A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi

Non-polynomial trial shape functions in the DPG method
Leszek F. Demkowicz and Eirik Valseth

Multistage DPG time-marching scheme for semi-linear problems
Judit Muńoz-Matute, David Pardo and Leszek Demkowicz

Regularization of rough linear functionals and adaptivity
Ignacio Muga, Felipe Millar, Sergio Rojas and Kristoffer Van der Zee

A C0 interior penalty method for mth-Laplace equation
Weifeng Qiu

A superconvergent adaptive stabilized finite element method based on residual minimization
José Hasbani, Ignacio Muga, Sergio Rojas and Patrick Vega

Goal-oriented hp-adaptive finite element methods: a painless multilevel automatic coarsening strategy for non-SPD problems
Felipe V. Caro, Vincent Darrigrand, Julen Alvarez-Aramberri, Elisabete Alberdi and David Pardo

6/6/22  11:00 - 13:00
Advanced Methods in Computational Mechanics
CS01A
Room: Oppland (1F)
Chair:

Seismic performance of dissipative automated rack supported warehouses
Agnese Natali, Francesco Morelli and Walter Salvatore

Seismic performance of an innovative dissipative replaceable components bracing steel frame (DRBrC)
Silvia Caprili, Francesca Mattei and Walter Salvatore

Dissipation of sound and shear waves in confined channels
Hannes Holey, Peter Gumbsch and Lars Pastewka

Aerated wave propagation and wave impacts on structures
Peter Wellens and Martin van der Eijk

Comparing three calculation methods of load distribution in radial bearings
Mario C. Ricci

Dynamic behaviour and stability of localized bipenalty formulation in contact-impact problems
Radek Kolman, José A. González, Ján Kopačka, Radim Dvořák and K.C. Park

6/6/22  11:00 - 13:00
Modeling of wetting and dewetting phenomena on smooth, rough, and patterned substrates

Minisymposium organized by Mohammad R. Hashemi and Pavel B. Ryzhakov
MS89A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Mohammad R. Hashemi

Reactive wetting versus non-reactive wetting
Ensieh Yousefi, Youqing Sun, Anil Kunwar, Muxing Guo, Nele Moelans and David Seveno

Simulating wetting of geometrically complex surfaces using the unstructured Volume-of-Fluid method
Muhammad Hassn Asghar, Mathis Fricke, Dieter Bothe and Tomislav Maric

A 3D Enriched-FEM / Level-set framework for simulating droplet dynamics with contact-angle hysteresis
Mohammad R. Hashemi, Pavel B. Ryzhakov and Riccardo Rossi

A droplet-phase approach to solve thin-film flows
Anand Sundaresan, Pratik Suchde and Joerg Kuhnert

Data-driven approaches as a possible means for modeling water transport in gas diffusion layer of fuel cells
Pavel Ryzhakov, Mohammad R. Hashemi, Marc Nuńez, Riccardo Rossi, Olga Antonova and Artur Perovskii

6/6/22  11:00 - 13:00
Mechanics of wood and biocomposites in engineering I

Minisymposium organized by Ani Khaloian, Markus Lukacevic and Jan-Willem van de Kuilen
MS21A
Room: A1 – 1
Chair: Markus Lukacevic
CoChair: Ani Khaloian

Asymptotic homogenization of the effective hygro-elastic response of oak based on microscopic images
Mohammadamin Livani, Emanuela Bosco and Akke.S.J Suiker

Computed tomography-based modelling of moisture transport and hygro-mechanical behaviour of sawn timber during kiln drying
Sara Florisson, Lars Hansson, Johannes Huber, José Couceiro and Dick Sandberg

Wood feature reconstruction for simulations using x-ray computed tomography data
Johannes A. J. Huber, Olof Broman, Johan Oj and Lars Hansson

Micromechanics of biocomposites: Stiffness upscaling from cellulose nanofibrils to natural fibers and their composites
Markus Königsberger, Markus Lukacevic and Josef Füssl

Predicting the mechanical behaviour of a natural composite: the flax fibre
Emmanuelle Richely, Hom Dhakal, Zhongyi Zhang, Johnny Beaugrand and Sofiane Guessasma

6/6/22  11:00 - 13:00
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications I

Minisymposium organized by Annika Robens-Radermacher, Wil Schilders, Karen Veroy and Chady Ghnatios
MS72A
Room: A1 – 2
Chair: Karen Veroy
CoChair:

State of the art and perspectives for reduced order methods in industrial computational fluid dynamics (Keynote Lecture)
Gianluigi Rozza

Stability Analysis of Reduced Basis Model Predictive Control for Parametrized Optimal Control Problems
Saskia Dietze and Martin Grepl

Nonlinear Reduced Modelling based on Optimal Transport Metrics
Minh-Hieu Do, Jean Feydy and Olga Mula

Model order reduction of solidification problems
Florian Arbes, Řyvind Jensen and Kent-Andre Mardal

Accelerated nonlinear PDE-constrained optimization by reduced order modelling
Benjamin F. Gibson and Masayuki Yano

6/6/22  11:00 - 13:00
Modeling and simulation of highly flexible slender structures I

Minisymposium organized by Martin Arnold, Olivier Brüls, Elena Celledoni, Brynjulf Owren, Damien Durville, José Escalona, Johannes Gerstmayr, Gordan Jelenić, Sigrid Leyendecker, Joachim Linn, Tomaž Šuštar , Olivier Thomas and Dejan Zupan
MS161A
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville

Pure bending in non-linear elasticity - analytical solution for a family of elastic materials in 2d continuum mechanics
Gordan Jelenic

A high-order finite element formulation for nonlinear computation of cables
André Hildebrandt, Prateek Sharma, Stefan Diebels and Alexander Düster

Homogenization of the constitutive properties of composite beam cross-sections
Martina Stavole, Rodrigo T. Sato, Margus Lohk and Sigrid Leyendecker

Modeling the Effective Inelastic Behavior of Multi-Wire Cables Under Mechanical Load Using Finite Elements
Muhannad Hawwash, Vanessa Dörlich, Joachim Linn, Roger Keller and Ralf Müller

Data-based inelastic constitutive models in the framework of Cosserat rods.
Davide Manfredo, Vanessa Dörlich, Joachim Linn and Martin Arnold

Computational homogenization of spiral strands using 1d finite strain beam elements
Mohammad Ali Saadat and Damien Durville

6/6/22  11:00 - 13:00
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction I

Minisymposium organized by Harald van Brummelen, Trond Kvamsdal and Roger Ohayon
MS45A
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen

On the accuracy of Robin-type loose coupling for FSI (Keynote Lecture)
Erik Burman, Rebecca Durst, Miguel A. Fernández and Johnny Guzmán

Waveform relaxation methods for thermal fluid structure interaction
Philipp Birken, Peter Meisrimel and Niklas Kotarsky

A Quasi-Newton-Accelerated Robin-Neumann Scheme for Fluid-Structure Interaction
Thomas Spenke, Michel Make and Norbert Hosters

Second-order accurate staggered schemes for fluid-structure interaction based on Dirichlet-Neumann coupling
Eman Alhayki, Wulf G. Dettmer and Djordje Perić

6/6/22  11:00 - 13:00
Simulations of Polymers and Polymer Composites I

Minisymposium organized by Sebastian Pfaller, Fabrice Detrez and Hans van Dommelen
MS30A
Room: A1 – 5
Chair: Fabrice Detrez

Nonlinear viscoelastic behavior of polymer nanocomposites: Coarse-grained-based predictions and experimental validation
Atiyeh Mousavi, Behrouz Arash, Max Jux and Raimund Rolfes

Domain-decomposition simulations of polymers
Sebastian Pfaller

An adaptive multiscale coupling method for thermoplastic polymers
Christof Bauer and Sebastian Pfaller

Molecular mechanisms involved in treatment of waterlogged archaeological wood with polyethylene glycol: A hybrid Monte Carlo and molecular dynamics study
Ali Shomali, Chi Zhang, Benoit Coasne, Eleanor J. Schofield, Dominique Derome and Jan Carmeliet

An atomistic-to-continuum coupling method for fracture simulations of amorphous polymers
Wuyang Zhao, Paul Steinmann and Sebastian Pfaller

From self-assembly to mechanical behaviour: a computational data-driven framework for block copolymers
Aravinthen Rajkumar, Peter Brommer and Lukasz Figiel

6/6/22  11:00 - 13:00
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures I

Minisymposium organized by Eric Li, Bing LI, ZC He, QQ Li, Fei Wu, ZQ Zheng and Yi Wu
MS15A
Room: A1 – 6
Chair: P. Antolin

Multiscale isogeometric design of lattice structures
Thibaut Hirschler, Pablo Antolin and Annalisa Buffa

Shape and size optimization of a complex extruded aluminium profile for protection of battery trays in electric vehicles
Debora Obkircher, Miguel Costas, Tore Břrvik and Odd Sture Hopperstad

Modular-topology optimization of structures and mechanisms: a free-material optimization-based heuristics
Marek Tyburec, Martin Doškář, Jan Zeman and Martin Kružík

Assesment of some integration methods for an evolution equation based high-cycle fatigue model
Juha Jeronen, Reijo Kouhia, Joonas Lahtinen and Heikki Orelma

A machine learning-based soft finite element method
Van Dung Nguyen, Sara Garzon-Hernandez, Pablo S. Naharro, Jose M. Peńa and Antoine Jérusalem

Further development of a simulation model for the description of the crystallization kinetics of semi-crystalline thermoplastics in additive manufacturing
Felix Winkelmann and Robert Hein

6/6/22  11:00 - 13:00
Uncertainty Quantification in material sciences I

Minisymposium organized by Florent Pled, Christophe Desceliers, Maarten Arnst and Christian Soize
MS42A
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst

Phase Field Model for Brittle Fracture in Random Heterogeneous Elastic Media : Forward Numerical Simulations and Sensitivity Analysis
Idiris Satgun, Florent Pled and Christophe Desceliers

Numerical model of the variability of particulate filled structural adhesive behaviour and failure in tension
Lorraine Aparecida Silva, Christine Espinosa, Eric Paroissien, Frédéric Lachaud and Lucas F.M. da Silva

Probabilistic modeling of LCF failure times using a epidemiological crack percolation model
Mathis Harder, Philipp Lion, Lucas Mäde, Tilmann Beck and Hanno Gottschalk

Dynamic simulation of viscoelastic stochastic structures using time-separated stochastic mechanics
Hendrik Geisler, Jan Nagel and Philipp Junker

A modular nonlinear stochastic finite element formulation for uncertainty estimation in contact mechanics
Yanis Ammouche and Antoine Jérusalem

Simulation of an additive manufacturing process considernig process and material uncertainties using a voxel-based approach
Albrecht Schmidt and Tom Lahmer

6/6/22  11:00 - 13:00
Advanced Techniques for Coupled Problems I

Minisymposium organized by Markus Bause and Florin Adrian Radu
MS10A
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu

Analysis and approximation of mixed-dimensional pdes on 3d-1d domains coupled with lagrange multipliers (Keynote Lecture)
Luca Heltai, Miroslav Kuchta, Kent-Andre Mardal and Paolo Zunino

An explicit two-scale scheme for a two-phase porous media flow model: A view on the effective parameters
Manuela Bastidas, Sohely Sharmin, Sorin Pop and Carina Bringedal

Efficient solution of heart-torso coupled problems through DEIM-based data projection across non-conforming interfaces
Elena Zappon, Andrea Manzoni and Alfio Quarteroni

Efficient parametric derivative computations of the pressure in an acoustic cavity with immersed structures
Antoine Legay and Luc Laurent

Decoupling time integration methods for coupled elliptic-parabolic systems
Robert Altmann, Abdullah Mujahid and Benjamin Unger

6/6/22  11:00 - 13:00
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization I

Minisymposium organized by Fabian Key, Marek Behr and Stefanie Elgeti
MS12A
Room: B3 + B4
Chair: Marek Behr

Analysis of Shear-thinning Planar Flows
Jaewook Nam, Hyungyeol Kwak and Nayeon Park

Numerical simulation of pipelines sinking and floatation in a liquefied sand
Massimiliano Cremonesi, Gabriele Della Vecchia and Federico Pisanň

Development lengths for non-newtonian flows in pipes and tubes based on the wall shear stress
Chryso Lambride, Alexandros Syrakos and Georgios C. Georgiou

Stabilized mixed formulation for an implicit Material Point Method for viscoplastic fluids by using the variational subgrid-scale framework
Laura Moreno, Antonia Larese and Alessandro Contri

Numerical modeling of the extrusion process in fused filament fabrication
Mehul Lukhi, Christoph Mittermeier and Josef Kiendl

Phenomenological modeling of thrombus formation: an application for aortic dissection
Alireza Jafarinia, Chlöe H. Armour, Xiao Y. Xu and Thomas Hochrainer

6/6/22  11:00 - 13:00
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods I

Minisymposium organized by Alexander Idesman, Guglielmo Scovazzi , Antonia Larese , Riccardo Rossi , André Massing, Santiago Badia and Francesc Verdugo
MS44A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Guglielmo Scovazzi

The Inverse Finite Cell Method for Structural Identification (Keynote Lecture)
Tim Bürchner, Philipp Kopp, Stefan Kollmannsberger and Ernst Rank

A cut finite-element method for fracture and contact problems in large-deformation solid mechanics
Mikhail Poluektov and Lukasz Figiel

A Cut Finite Element Method for Ionic Electrodiffusion Problems on Resolved Cell Geometries
Nanna Berre, André Massing and Marie Rognes

Polytopal discontinuous Galerkin approximation of the fully-coupled thermo-poroelastic problem
Paola F. Antonietti, Stefano Bonetti and Michele Botti

Recovering equilibrating tractions on conforming hexahedral elements in the cgFEM framework
M. Bosch-Galera, EAW Maunder, E. Nadal, J.J. Ródenas and J.M. Navarro-Jiménez

6/6/22  11:00 - 13:00
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application I

Minisymposium organized by Hélčne Barucq, Théophile Chaumont-Frelet, Rabia Djellouli and Axel Modave
MS153A
Room: Jan Mayen 2
Chair: T. Chaumont-Frelet
CoChair: A. Modave

Virtual element method for solving boundary integral equations of electromagnetic scattering at a perfectly conducting body
Alexis T>ouzalin, Emanuele Arcese and Sébastien Pernet

High-frequency estimates on boundary integral operators for the Helmholtz exterior Neumann problem
Jeffrey Galkowski, Pierre Marchand and Euan Spence

A Hybrid High-Order Method for the Indefinite Time-Harmonic Maxwell Problem
Matteo Cicuttin and Christophe Geuzaine

Iterative Trefftz method for three-dimensional electromagnetic waves simulation
Sébastien Pernet, Margot Sirdey and Sébastien Tordeux

Spectral coarse spaces for indefinite and non-self adjoint problems
Niall Bootland, Victorita Dolean, Ivan G. Graham, Chupeng Ma and Robert Scheichl

Multi-GPU speedup of an iterative time-harmonic wave solver
Christiaan C. Stolk

6/6/22  11:00 - 13:00
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering I

Minisymposium organized by M. Giselle Fernández-Godino, Charles F. Jekel and Christian Gogu
MS117A
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel

Simulation of reacting flows using artificial neural networks: application to multi-regime combustion
Cédric Mehl and Damien Aubagnac-Karkar

Neural network-based filtered drag model for cohesive gas-particle flows
Josef Tausendschön, Stefan Radl and Sankaran Sundaresan

Using conservation laws to infer deep learning model accuracy of Richtmyer-Meshkov instabilities
Charles F. Jekel, Dane M. Sterbentz, Sylvie Aubry, Youngsoo Choi, Daniel A. White and Jonathan L. Belof

Deep Convolutional Autoencoders for Predicting Wind-Driven Spatial Patterns
M. Giselle Fernández-Godino, Donald D. Lucas and Qingkai Kong

Approximating the full-field temperature evolution in 3D electronic systems from randomized “Minecraft” systems
Monika Stipsitz and Helios Sanchis-Alepuz

Estimating geomechanical parameters from hydraulic fracturing tests using a soft computing-based methodology
Rafael Abreu, Cristian Mejia and Deane Roehl

6/6/22  11:00 - 13:00
Continuum Biomechanics of Active Systems I

Minisymposium organized by Tim Ricken, Oliver Röhrle and Silvia Budday
MS37A
Room: Lounge A2
Chair: Tim Ricken
CoChair: Lena Lambers

A coupled multiphysics approach for modelling in-stent restenosis (Keynote Lecture)
Stefanie Reese, Kiran Manjunatha, Marek Behr and Felix Vogt

A Multiphysics Continuum Model for In-Stent Restenosis
Meike Gierig, Peter Wriggers and Michele Marino

Multiscale Simulation of Active Biological Multiphase Tissue
Tim Ricken, Lena lambers, Franziska Egli and Seyed Morteza

A Multiscale and Multiphase, Data- and Knowledge-Driven Simulation of Function-Perfusion Processes in the Human Liver
Lena Lambers, Steffen Gerhäusser, Luis Mandl, André Mielke and Tim Ricken

Modelling of advection-diffusion transport in liver tissue using the homogenization approach
Eduard Rohan, Vladimir Lukes and Jana Camprova Turjanicova

6/6/22  11:00 - 13:00
Machine Learning and Data-Driven Approaches for Aerodynamic Analysis and Uncertainty Quantification

Minisymposium organized by Esther Andrés
MS86A
Room: Spitsbergen
Chair: Esther Andrés

Data-Driven Reduced Order Modeling for Aerodynamic Flow Predictions
Derrick A. Hines Chaves and Philipp Bekemeyer

Comparison of uncertainty quantification methods for mathematical and mechanical problems in intermediate dimensions
Jacques Peter and Quentin Bennehard

A comparison of machine learning methods for pressure coefficient prediction of an aeronautical configuration
Alejandro Gorgues, Rodrigo Castellanos, Jaime Bowen and Esther Andrés

Reynolds stress correction by machine learning methods with physical constraints
Thomas Philibert, Andrea Ferrero, Angelo Iollo and Francesco Larocca

MPI-Parallel Machine Learning Algorithms for the Analysis of High-Speed Video Data
Alexander Ruettgers and Anna Petrarolo

Neural network prediction of the flow field in a periodic domain with hyper-neural network parametrization
Ondřej Bublík, Václav Heidler, Aleš Pecka and Jan Vimmr

6/6/22  11:00 - 13:00
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials I

Minisymposium organized by Julien Yvonnet, Kenjiro Terada, Peter Wriggers, Marc Geers, Karel Matous and Paul Steinmann
MS6A
Room: Svalbard
Chair: Julien Yvonnet

A New Finite Strain Reduced Order Multiscale Formulation for Polycrystalline Materials (Keynote Lecture)
Damin Xia and Caglar Oskay

Machine learning of evolving physics-based material models for fast and accurate concurrent multiscale modeling
Iuri Rocha, Pierre Kerfriden and Frans van der Meer

Self-Adversarial Training for enhanced robustness of neural network based inelastic constitutive descriptions
Julien Stoecker, Ferenc Leichsenring, Alexander Fuchs and Michael Kaliske

A FE^4 multiscale scheme for CNT-reinforced concrete accelerated by deep neural networks
Stefanos Pyrialakos, Ioannis Kalogeris and Vissarion Papadopoulos

An efficient training technique for teaching deep material networks to reproduce creep loading of short fiber-reinforced thermoplastics
Argha Protim Dey, Fabian Welschinger, Matti Schneider, Sebastian Gajek and Thomas Boehlke

6/6/22  11:00 - 13:00
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response I

Minisymposium organized by Guillermo Lorenzo, David A. Hormuth II, Chengyue Wu, Ernesto A.B.F. Lima, Michael R. A. Abdelmalik, Alessandro Reali, Thomas J.R. Hughes and Thomas E. Yankeelov
MS16A
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik

A Cahn-Hilliard Keller-Segel model for tumor growth with angiogenesis
Abramo Agosti, Alice Giotta Lucifero, Sabino Luzzi and Elisabetta Rocca

Image-informed biomechanical model for glioblastoma growth: a combined descriptive and predictive model
Meryem Abbad Andaloussi, Andreas Hursch, Frank Hertel, Stéphane Urcun and Stéphane Bordas

Fitting the evolution of glioma‘s mean radius before and after radiotherapy with a simple biophysical model
Leo Adenis, Stephane Plaszczynski, Basile Grammaticos, Johan Pallud and Mathilde Badoual

Patient-specific prediction of the growth of asymptotic meningiomas using spatial mechanistic modeling and deep learning
Annabelle Collin, Oliver Saut and Virginie Montalibet

Modeling and simulation of vascular tumors embedded in evolving capillary networks
Marvin Fritz, Prashant K. Jha, Tobias Köppl, J. Tinsley Oden, Andreas Wagner and Barbara Wohlmuth

Personalized computational forecasting of prostate cancer growth during active surveillance
Guillermo Lorenzo, Jon S. Heiselman, Michael A. Liss, Michael I. Miga, Hector Gomez, Thomas E. Yankeelov, Thomas J. R. Hughes and Alessandro Reali

6/6/22  11:00 - 13:00
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials I

Minisymposium organized by Daniela Addessi, Andrea Bacigalupo, Maria Laura De Bellis and Francesca Fantoni
MS29A
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Bacigalupo Andrea

Attenuation and localization of waves in taut cables with suspended masses
Marco Moscatelli, Claudia Comi and Jean-Jacques Marigo

Design of piezoelectric lattice metamaterials
Nicola A. Nodargi, Claudio Intrigila and Paolo Bisegna

Optimization of materials with desired nonlinear properties utilizing internal contact
Gore Lukas Bluhm, Konstantinos Poulios, Dennis Kochmann and Ole Sigmund

The Floquet-Bloch spectrum for magneto-electro-elastic layered periodic waveguides
Rosaria Del Toro, Andrea Bacigalupo, Marco Lepidi and Andrea Mazzino

Wave redirection and confinement via elastic meta-lattices
Jacopo Maria De Ponti, Luca Iorio, Raffaele Ardito and Alberto Corigliano

Mathematical modeling and numerical results on the propagation of solitary waves on tensegrity lattices
Ada Amendola, Fernando Fraternali and Giuseppe Saccomandi



13:00 - 14:00
Lunch Time

14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
6/6/22  14:00 - 16:00
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications I
STS05A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski

Three decades of SBLI in European Research
Piotr Doerffer and Pawel Flaszynski

Numerical tripping of supersonic/hypersonic boundary layers
Alessandro Ceci, Andrea Palumbo, Johan Larsson and Sergio Pirozzoli

Length and Time Scale Comparison in Different Transitional SBLIs
Mariadebora Mauriello, Lionel Larchevęque and Pierre Dupont

Numerical simulation and turbulence modelling of a 3D transonic regime around a supercritical wing involving strong separation
Cesar Jimenez Navarro, Nikolaos Simiriotis, Abderrahmane Marouf, Rajaa El Akoury, Clement Rouaix, Yannick Hoarau and Marianna Braza

6/6/22  14:00 - 16:00
Isogeometric Methods II

Minisymposium organized by Alessandro Reali, Yuri Bazilevs, David J. Benson, René de Borst, Thomas J.R. Hughes, Trond Kvamsdal, Giancarlo Sangalli and Clemens V. Verhoosel
MS2B
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Yuri Bazilevs

Isogeometric collocation: A mixed displacement-pressure method for nearly incompressible elasticity in small and large deformations
Simone Morganti, Michele Torre, Frederik Fahrendorf, Laura De Lorenzis, John A. Evans, Thomas J.R. Hughes and Alessandro Reali

An effcient collocation method for cardiac muscle simulations
Michele Torre, Simone Morganti, Alessandro Nitti, Marco de Tullio, Francesco Pasqualini and lessandro Reali

NURBS-based isogeometric analysis of a bi-ventricular heart model
Robin Willems, Clemens V. Verhoosel and Olaf Sluis

Patch-wise Integration of Trimmed Surfaces
Michael Loibl, Leonardo Leonetti, Alessandro Reali and Josef Kiendl

Numerical Quadrature for Gregory Quads
Jun Zhou, Pieter Barendrecht, Michael Barton and Jiri Kosinka

Isogeometric analysis of industry applications with Geomiso SEA: a new hybrid software for shell analysis
Panagiotis Karakitsios, Vasiliki Tsotoulidi, Panagiotis Kolios and George Mprellas

6/6/22  14:00 - 16:00
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems II

Minisymposium organized by Ana Budisa, Miroslav Kuchta and Kent-Andre Mardal
MS150B
Room: Nordland (GF)
Chair: Miroslav Kuchta
CoChair: Kent-Andre Mardal

A new stabilization of Biot‘s consolidation model
Carmen Rodrigo, Álvaro Pé de la Riva and Francisco J. Gaspar

Hybrid Finite-Volume/Discontinuous Galerkin framework for the solution of Multiphysics problems using unstructured meshes
Vadim Maltsev, Panagiotis Tsoutsanis and Martin Skote

Parameter-robust methods for the Biot-Stokes interfacial coupling without Lagrange multipliers
Wietse M. Boon, Martin Hornkjřl, Miroslav Kuchta, Kent-André Mardal and Ricardo Ruiz-Baier

Interface Preconditioners for Multiphysics Problems
Xiaozhe Hu

Robust software modules for modelling interfaces
Ana Budisa, Miroslav Kuchta, Kent-Andre Mardal, Xiaozhe Hu, James Adler and Ludmil Zikatanov

6/6/22  14:00 - 16:00
EYIC Young Investigators Minisymposium II

Minisymposium organized by Simone Morganti, Carina Schwarz, Markus Lukacevic and Lčo Neauveau
YIMSB
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Markus Lakacevic
CoChair: Enrique Nadal Soriano

On the knotty effect of a single parameter on cardiac muscle simulations
Michele Torre, Simone Morganti, Francesco Pasqualini and Alessandro Reali

On mixed order approaches not working for goal oriented adaptivity in a space-time setting
Jan Philipp Thiele and Thomas Wick

Shifted boundary method and moving front for mixed formulation of phase change problems
Tiffanie Carlier, Léo Nouveau, Heloise Beaugendre, Mathieu Colin and Mario Ricchiuto

The Influence of the Lennard-Jones-Potential in Steered Molecular Dynamics
Julia Kamml and David Kammer

Improved embedded methods for flow in fractured porous media
Davide Losapio and Anna Scotti

Investigation of parameter-dependent material characteristics of additively manufactured specimens for data-driven part optimization
Dominic Zettel, Piotr Breitkopf, Pascal Nicolay and Roland Willmann

6/6/22  14:00 - 16:00
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation II

Minisymposium organized by Jörg Schröder, Varvara Kouznetsova, Dennis Kochmann, Marc-Andre Keip and Geralf Hütter
MS53B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder

Multiscale Optimization using Surrogate Constitutive Models for Programmable Mechanical Metamaterials
Alexander Leichner, Tobias Lichti, Heiko Andrä, Franziska Wenz, Chris Eberl, Angela Schwarz and Christof Hübner

Low-frequency band-gaps in solid/solid and solid/fluid seismic metamaterials
Christoph Bös and Chuanzeng Zhang

Elastic wave control via octet-based architected lattices
Giulia Aguzzi, Andrea Colombi and Eleni Chatzi

Comparative study of different finite element formulations for the relaxed micromorphic model
Mohammad Sarhil, Lisa Scheunemann, Patrizio Neff and Jörg Schröder

The simplest fully nonlinear triangular shell element
Cinthia A. G. Sousa, Matheus L. Sanchez and Paulo M. Pimenta

6/6/22  14:00 - 16:00
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development II

Minisymposium organized by Matteo Giacomini, Simona Perotto and Gianluigi Rozza
MS57B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Simona Perotto
CoChair: Matteo Giacomini

An orientation-field based algorithm for free-form filament deposition
Varun Murugan, Gianluca Alaimo, Ferdinando Auricchio and Stefania Marconi

Towards an automatic optimization framework for performance oriented precast concrete design
Erik Tamsen and Jörg Unger

Stress minimization for lattice structures
Alex Ferrer, Grégoire Allaire and Perle Geoffroy

Topology optimization of nonlinear structures in industrial context
Grégoire Allaire, Jeet Desai and François Jouve

A computational design pipeline of 3D discrete-element assemblies in architecture
Gene Ting-Chun Kao, Francesco Ranaudo, Antonino Iannuzzo, Stelian Coros, Tom Van Mele and Philippe Block

Geomiso ISA: a hybrid software for isogeometric analysis with plate elements and advanced spline techniques
Panagiotis Karakitsios, Konstantinos Gogos and Konstantinos Mprellas

Automatic CAD Reconstruction for a Seamless Integration of CAE and Design
Roxana Pohlmann, Sebastian Hube and Stefanie Elgeti

6/6/22  14:00 - 16:00
Modelling and simulation of particles in contact II

Minisymposium organized by Kristin M. de Payrebrune and Matthias Kröger
MS105B
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger

Modelling of surface forces between two highly rough surfaces using AFM topography scans
Lisa Ditscherlein and Urs A. Peuker

Experimental and numerical study of the contact between particles and microstructured surfaces covered with a liquid layer
David Strohner and Sergiy Antonyuk

Contact behavior of particle laden bubbles
Jan Nicklas, Lisa Ditscherlein and Urs A. Peuker

Influence of Cooling Lubricants on the Interaction Between Indenter and Material Surface During Scratch Tests
Felix Kästner and Kristin M. de Payrebrune

Contact avoiding for rigid particles in a Stokesian fluid
Anna Broms and Anna-Karin Tornberg

Numerical and experimental understanding of wet three-body abrasive wear in pumps
Jens S. K. Jensen and Ramin Aghababaei

6/6/22  14:00 - 16:00
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis II

Minisymposium organized by Boyce Griffith, Sookkyung Lim and Sarah Olson
MS99B
Room: Sřr – Norge (GF)
Chair: Sook Lim

Strain stiffening of Salmonella flagella measured by flow-induced deformations
Hossein Moghmifam, Jamel Ali, Min Jun Kim and Henry C. Fu

Models and simulations of micro-swimmer motion in complex confinement
Enkeleida Lushi

Simulated motility of a bilophotrichous bacterium
Henry Shum and Vahid Nourian

Experimental investigation of flow through deformable bodies under physiological condition
Mateusz Mesek, Aleksander Sinek, Marek Rojczyk, Jan Juszczyk, Wojciech Adamczyk, Ziemowit Ostrowski and Ryszard Białecki

On the influence of natural curvature on the reconfiguration of thin submerged biological structures
Alessandro Nitti and Marco D. de Tullio

Dynamics of membrane growth and form
Thomas Fai

6/6/22  14:00 - 16:00
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang II

Minisymposium organized by Bernhard Pichler, Yong Yuan and Günther Meschke
MS146B
Room: Akershus (1F)
Chair: Günther Meschke

Multiscale mechanics of dental cement paste
Petr Dohnalik, Bernhard Pichler, Luis Zelaya-Lainez, Olaf Lahayne, Gilles Richard and Christian Hellmich

Simulating Concrete Failure Using the Microplane (M7) Constitutive Model and Correspondence-Based Peridynamics: Validation and Extension to Fracture and Fragmentation
Yuri Bazilevs

A LCP formulation for the fracture analysis of concrete using zero-thickness interface elements
Caterina Biscaro, Giovanna Xotta and Ignacio Carol

Multiscale analysis of elastic stiffness properties sodium hydroxide-activated slag pastes coupling thermodynamic modeling and micromechanical modeling
Luise Göbel, Markus Königsberger, Ali Naqi and Stéphanie Staquet

Multiphysics modeling of concrete: improved description of the hygro-mechanical coupling of shrinkage and creep
Andreas Brugger, Peter Gamnitzer and Günter Hofstetter

Synthesis of multiscale simulations and 3d-scanning for the characterization of freeze-thaw damage in concrete
Jithender J. Timothy, Alexander Haynack, Thomas Kränkel and Christoph Gehlen

6/6/22  14:00 - 16:00
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations II

Minisymposium organized by Saleh Rezaeiravesh, Philipp Schlatter and Maria Vittoria Salvetti
MS155B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Saleh Rezaeiravesh
CoChair: Philipp Schlatter

Multi-Fidelity Surrogate Models for Aerodynamic Applications
Andrew Mole, Alex Skillen and Alistair Revell

Energy consistent machine learning closure model for fluid flow problems
Toby van Gastelen and Benjamin Sanderse

Data-driven LES for the flow around a 5:1 ractangular cylinder
Gabriel I. Moldovan, Alessandro Mariotti, Guilaume Lehnasch, Laurent Cordier, Maria V. Salvetti and Marcello Meldi

Adaptive Gaussian process surrogate modelling of large-eddy simulation for microscale atmospheric dispersion
Bastien X. Nony, Mélanie C. Rochoux, Didier Lucor and Thomas Jaravel

Learning reduced subgrid-scale models
Wouter Edeling and Daan Crommelin

Explorative In-situ Analysis of Turbulent Flow Data Based on a Data-Driven Approach
Christian Gscheidle and Jochen Garcke

6/6/22  14:00 - 16:00
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics II

Minisymposium organized by Clint Dawson, Ethan Kubatko and Eirik Valseth
MS5B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Clint Dawson
CoChair: Eirik Valseth

Quadrature-free discontinuous Galerkin method for shallow water equations on block-structured grids
Vadym Aizinger, Sara Faghih-Naini and Daniel Zint

On shallow water, diffusive, and kinematic flow approximations for modeling rainfall runoff
Ethan Kubatko and Younghun Kang

Microscale simulations of extreme events in wind farms over complex terrain driven by mesoscalar flows
Matias Avila, Oriol Lehmkuhl, Herbert Owen and Daniel Paredes

Block-preconditioning of variable-viscosity flows in ice-sheet modeling
Christian Helanow and Josefin Ahlkrona

Comparison of structure-preserving numerical methods for the KdV equation
Arnout D. Franken, Paolo Cifani, Erwin Luesink, Sagy R. Ephrati and Bernard J. Geurts

A compositional Eulerian approach for modelling oil spills in the sea
Benjamin Ivorra, Susana Gomez, Jesús Carrera and Ángel M. Ramos

6/6/22  14:00 - 16:00
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences II

Minisymposium organized by Antti H. Niemi and Leszek F. Demkowicz
MS92B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi
CoChair: Leszek Demkowicz

An hp-adaptive discontinuous Petrov-Galerkin Finite element method for compressible viscous flows
Waldemar Rachowicz and Witold Cecot

Discontinuous Galerkin method for the computation of axisymmetric flows.
Anthony Bosco, Vincent Perrier and Jonathan Jung

Implicit discontinuous Galerkin method for the efficient scale resolving simulation of compressible turbulent flows
Francesco Bassi, Alessandro Colombo, Andrea Crivellini and Francesco Carlo Massa

Under-resolved Direct Numerical Simulation of NACA0012 at Stall
Mohsen Lahooti, Guglielmo Vivarelli, Francesco Montomoli and Spencer Sherwin

A matrix-free solver for high-order discretization in cardiac electrophysiology
Pasquale C. Africa, Matteo Salvador and Paola Gervasio

6/6/22  14:00 - 16:00
Advanced Methods in Computational Mechanics II
CS01B
Room: Oppland (1F)
Chair:

Experimental and numerical investigation on development of 4D printed actuators with integrated temperature-controlled triggering system.
Robin Delbart, Colin Robert, T.Quynh Truong Hoang and Francisca Martinez-Hergueta

Modelling of anisotropic damage of 3D printed polymers under severe compression
Sofiane Guessasma and Sofiane Belhabib

Nonlinear problem of head-on-web effect solved with a use of the “beam-inside-beam” model
Piotr Koziol

Hyperelasto-plastic model for analysing the frictions at the mesoscopic scale of laid-strand synthetic ropes
Laure Civier, Guilhem Bles, Peter Davies and Yann Marco

Intelligent Initiatives to Reduce CO2 Emissions in Construction
Leila Farahzadi and Mahdi Kioumarsi

Optimal Spline Connections
Niels L. Pedersen

6/6/22  14:00 - 16:00
High-order grids: generation, adaption and applications in fluids and coupled problems

Minisymposium organized by Régis Duvigneau and Matthias Möller
MS11A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Régis Duvigneau
CoChair: Matthias Möller

Isogeometric Discontinuous Galerkin method for compressible flows: opportunities and issues
Régis Duvigneau and Stefano Pezzano

Feature-independent mesh generation for high-order NEFEM
Xi Zou, Ruben Sevilla, Oubay Hassan and Kenneth Morgan

P2 cavity operator with simplex-based Jacobian correction and metric-based volume edge curvature
Lucien Rochery and Adrien Loseille

Spline-Based Parameterisation Techniques and Applications To Complex Engineering Designs
Jochen Hinz and Annalisa Buffa

Fully integrated mesh generation in fluid-structure interaction
Thomas-Peter Fries, Domagoj Bošnjak and Richard Schussnig

6/6/22  14:00 - 16:00
Mechanics of wood and biocomposites in engineering II

Minisymposium organized by Ani Khaloian, Markus Lukacevic and Jan-Willem van de Kuilen
MS21B
Room: A1 – 1
Chair: Catharina Czech
CoChair: Taoyi Yu

Phase Field Method-based Modeling of Fracture in Wood
Sebastian Pech, Markus Lukacevic and Josef Füss

Numerical simulation of moisture transport in wood and moisture induced cracking
Florian Brandstätter, Maximilian Autengruber, Markus Lukacevic and Josef Füssl

Failure modeling of wood based on local material properties
Franziska Seeber

Constitutive model for the analysis of the behavior and mechanics of wood damage
Roberto E. Quinteros-Mayne, Ignacio de Artega Jorda and José M. Cabrero

A comparative study of materials models for solid and laminated birch wood over wide ranges of strain, strain-rate and temperature
Georg Baumann, Ulrich Müller, Reinhard Brandner and Florian Feist

Development of a 3D visco-elastic model for wood under large deformations
Raúl Lazo-Molina, Carlos Felipe Guzmán, Juan Carlos Pina, Erick I. Saavedra Flores and Sergio J. Yanez

6/6/22  14:00 - 16:00
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications II

Minisymposium organized by Annika Robens-Radermacher, Wil Schilders, Karen Veroy and Chady Ghnatios
MS72B
Room: A1 – 2
Chair: Wil Schilders
CoChair:

On the application of interpolation multipoint constraints within the floating frame of reference for the reduction of flexible multibody systems
Alessandro Cammarata, Pietro Madděo and Rosario Sinatra

Model order reduction for large-scale coupled problems with application to thermo-mechanical reliability analysis
Pascal den Boef, Jos Maubach, Wil Schilders and Nathan van de Wouw

Computationally efficient controller design for drilling automation using reduced order models
Sajad Naderi Lordejani and Wil Schilders

Abstracted structure-preserving reduction of interconnected structural models
Luuk Poort, Rob Fey, Bart Besselink and Nathan van de Wouw

Model reduction for variational inequalities
Idrissa Niakh, Alexandre Ern, Virginie Ehrlacher and Guillaume Drouet

Reduced-order modeling methods for the construction of virtual charts in nonlinear dynamics
Alexandre Daby-Seesaram, Amélie Fau, Pierre-Étienne Charbonnel and David Néron

6/6/22  14:00 - 16:00
Modeling and simulation of highly flexible slender structures II

Minisymposium organized by Martin Arnold, Olivier Brüls, Elena Celledoni, Brynjulf Owren, Damien Durville, José Escalona, Johannes Gerstmayr, Gordan Jelenić, Sigrid Leyendecker, Joachim Linn, Tomaž Šuštar , Olivier Thomas and Dejan Zupan
MS161B
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville

An isogeometric frictionless contact formulation for hyperelastic Cosserat rods with deformable cross-sections
Myung-Jin Choi, Roger A. Sauer and Sven Klinkel

Director-based IGA beam elements for sliding contact problems
Paul Wasmer and Peter Betsch

Objective mortar formulation for beam-to-beam contact
Jan Tomec and Gordan Jelenić

Axially moving beams in contact with sheaves
Konstantina Ntarladima, Michael Pieber and Johannes Gerstmayr

Mixed-dimensional coupling between 1D Cosserat continua and 3D solids - From embedded fibers towards contact
Ivo Steinbrecher and Alexander Popp

Coupling between 1D beam elements and 3D solid elements for the modelling of fiber-reinforced composites
Valentin Poussard and Damien Durville

6/6/22  14:00 - 16:00
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction II

Minisymposium organized by Harald van Brummelen, Trond Kvamsdal and Roger Ohayon
MS45B
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen

A mechanically consistent model for fluid-structure interactions with contact including seepage
Stefan Frei, Erik Burman, Miguel A. Fernandez and Fannie M. Gerosa

Leaflet contact modelling and fluid-structure interaction within the left ventricle of the human heart
Joel Kronborg and Johan Hoffman

A Spline-Based Framework for Microscopic Lubricated Contact Modelling in Orthogonal Cutting
Jaewook Lee, Stefanie Elgeti, Jannis Saelzer and Andreas Zabel

Spline-based methods for fluid-structure interaction
Michel Make, Thomas Spenke and Norbert Hosters

Particle Finite Element Method for 2D/3D Fluid-Structure Interactions, including Contact Interactions
Martin Lacroix, Simon Février, Romain Boman, Jean-Francois Remacle and Jean-Philippe Ponthot

Projection-based reduced order model for the parametric analysis of hydroelastic vibrations of liquid-storage tanks
Christophe Hoareau, Jean-François Deü and Roger Ohayon

6/6/22  14:00 - 16:00
Simulations of Polymers and Polymer Composites II

Minisymposium organized by Sebastian Pfaller, Fabrice Detrez and Hans van Dommelen
MS30B
Room: A1 – 5
Chair: Sebastian Pfaller

An arclength method for microscale analysis of the rate-dependent nonlinear response of composites under off-axis loading
Dragan Kovačević and Frans P. van der Meer

Asymptotic fiber orientation states of the quadratically closed Folgar-Tucker equation and a subsequent closure improvement
Tobias Karl, Davide Gatti, Bettina Frohnapfel and Thomas Böhlke

Spatially distributed elastic-perfectly plastic material behavior of SFRC with experimental validation
Natalie Rauter

Extended failure models for global and local analyses of composite aerostructures
Giuseppe Corrado, Albertino Arteiro, José Reinoso, Florian Glock and Fernass Daoud

Closed - form expressions for the optimum winding angles of fibres in laminated pressure vessels subjected to internal pressure and axial force
Husain J. Al-Gahtani

Micromechanical Modelling of Rubber Toughened Glassy Polymers
Martijn Wismans, Tom A. P. Engels, Lambčrt C. A. van Breemen, Johannes A. W. van Dommelen and Leon E. Govaert

6/6/22  14:00 - 16:00
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures II

Minisymposium organized by Eric Li, Bing LI, ZC He, QQ Li, Fei Wu, ZQ Zheng and Yi Wu
MS15B
Room: A1 – 6
Chair: N. BLAL

Data driven computational strategies for bottom-up and top-down multiscale modelling
Nawfal Blal, Anthony Gravouil and Nahiene Hamila

Strength-oriented design of multi-material microstructures using topology optimization
Fábio Conde, Pedro Coelho and José Guedes

Numerical and experimental characterization of 3D printed lattice structures
Massimo Carraturo, Gianluca Alaimo, Alessandro Reali and Ferdinando Auricchio

Validation of the temperature history during extrusion based additive manufacturing
Robert Hein and Felix Winkelmann

Pore-microstructure characterisation, reconstruction and simulation for CT-based fatigue-ranking of additively manufactured materials
Alexander Raßloff, Paul Seibert, Marreddy Ambati and Markus Kästner

6/6/22  14:00 - 16:00
Uncertainty Quantification in material sciences II

Minisymposium organized by Florent Pled, Christophe Desceliers, Maarten Arnst and Christian Soize
MS42B
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst

Data-driven finite element method for diffusion and transport problems
Adriana Kulikova, Andrei G. Shvarts, Lukasz Kaczmarczyk and Chris J. Pearce

A statistical approach for permeability prediction in random fibrous media : influence of morphological parameters and fluid slip
Aubin Geoffre, Nicolas Moulin, Sylvain Drapier and Julien Bruchon

Stochastic analysis of spatially distributed out-of-plane fibre waviness in cfrp materials
Andreas Schuster

Can we separate individual variability from experimental noise ? a sensitivity study of mixed-effects models
Clément Laboulfie, Loďc Brevault , Mathieu Balesdent, Sébastien Da Veiga, François-Xavier Irisarri , Rodolphe Le Riche and Jean-François Maire

Interval field methods with local gradient control
Conradus van Mierlo, Matthias Faes and David Moens

6/6/22  14:00 - 16:00
Advanced Techniques for Coupled Problems II

Minisymposium organized by Markus Bause and Florin Adrian Radu
MS10B
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu

Least-Squares and DPG approximation of eigenvalue associated to coupled problems
Fleurianne Bertrand

Hybridized discontinuous Galerkin/hybrid mixed discretizations for multiple network poroelasticity
Johannes Krause, Philip L. Lederer, Maria Lymbery, Kevin Oshues and Joachim Schöberl

A multirate-in-time framework for coupled transport and flow with goal-oriented space-time adaptivity
Marius P. Bruchhäuser, Uwe Köcher and Markus Bause

A Study of FEM/DEM Coupled Solution of Triaxial Test: An Experimental Validation
Amir Atrian, Lars Radtke, Maksym Dosta and Alexander Düster

Speeding up convergence for a coupled dynamic multi-field model for anisotropic porous materials
Nico De Marchi, Giovanna Xotta, Massimiliano Ferronato and Valentina Salomoni

6/6/22  14:00 - 16:00
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization II

Minisymposium organized by Fabian Key, Marek Behr and Stefanie Elgeti
MS12B
Room: B3 + B4
Chair: Stefanie Elgeti

On the design of fractional step methods for flow problems--Application to viscoelastic flows and compressible flows
Ramon Codina, Joan Baiges, Samuel Parada and Laura Moreno

Adaptive Immersed Mesh Method for Fluid–Structure Interaction
Ramy Nemer, Aurelien Larcher and Elie Hachem

Non-reflecting boundary condtions on unstructured grids
Hans-Peter Kersken and Christian Frey

Dirichlet boundary control of a steady multiscale fluid-structure interaction system
Giacomo Barbi, Andrea Chierici, Valentina Giovacchini, Luigi Manes, Sandro Manservisi and Lucia Sirotti

A boundary-conforming mesh-update method for flow problems with topology changes
Felipe Gonzalez-Cornejo, Stefanie Elgeti and Marek Behr

CFD validation of a controllable pitch marine propeller using a truly autonomous mesh generation with adaptive mesh refinement
Mathias Vĺngö and Pietro Scienza

6/6/22  14:00 - 16:00
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods II

Minisymposium organized by Alexander Idesman, Guglielmo Scovazzi , Antonia Larese , Riccardo Rossi , André Massing, Santiago Badia and Francesc Verdugo
MS44B
Room: Jan Mayen 1
Chair: Andre Massing

Optimal Local Truncation Error Method for Solution of PDEs on Irregular Domains and Interfaces with Optimal Accuracy and Unfitted Cartesian Meshes (Keynote Lecture)
Alexander Idesman

Comparison of stabilization techniques for CutDG methods
Maximilian Bergbauer, Peter Munch, André Massing, Martin Kronbichler and Wolfgang A. Wall

Topology-preservation, residual-based error estimation and adaptivity for scan-based immersed isogeometric analysis
S.C. Divi, C.V. Verhoosel, F. Auricchio, A. Reali and E.H. van Brummelen

Higher Order Unfitted Space-time Finite Element Methods for PDEs on Moving Domains
Fabian Heimann, Janosch Preuß and Christoph Lehrenfeld

Unfitted mixed finite element methods
Guosheng Fu, Christoph Lehrenfeld and Tim van Beeck

6/6/22  14:00 - 16:00
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application II

Minisymposium organized by Hélčne Barucq, Théophile Chaumont-Frelet, Rabia Djellouli and Axel Modave
MS153B
Room: Jan Mayen 2
Chair: H. Barucq
CoChair: R. Djelouli

Nonlocal material parameters describing metamaterials at the effective level
Fatima Z. Goffi, Ramakrishna Venkitakrishnan, Carsten Rockstuhl and Michael Plum

Numerical treatment of the vectorial equations of solar oscillations
Tilman Alemán, Martin Halla, Christoph Lehrenfeld and Paul Stocker

Adaptive DPG-based Multigrid Solver for Bent Optical Fiber Simulations
Jacob Badger and Leszek Demkowicz

A posteriori error estimates for finite element discretizations of time-harmonic Maxwell’s equations coupled with a non-local hydrodynamic Drude model
Théophile Chaumont-Frelet, Stéphane Lanteri and Patrick Vega

Frequency-domain acoustic wave modeling via unstructured isogeometric analysis: performance and pollution study
Hélčne Barucq, Henri Calandra, Julien Diaz and Stefano Frambati

Mixed precision sparse direct solver applied to 3D wave propagation
Partick Amestoy, Alfredo Buttari, Florian Faucher, Matthieu Gerest, Jean-Yves L‘Excellent and Theo Mary

6/6/22  14:00 - 16:00
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering II

Minisymposium organized by M. Giselle Fernández-Godino, Charles F. Jekel and Christian Gogu
MS117B
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel

Machine Learning in Topology Optimisation - Challenges and Prospects (Keynote Lecture)
Rebekka V. Woldseth, Niels Aage, J. Andreas Bćrentzen and Ole Sigmund

Deep learning based dimensionality reduction for fracture mechanics
Krushna Shinde, Vincent Itier, José Mennesson, Dmytro Vasiukov and Modesar Shakoor

Mesh generation for finite element simulations with Deep Learning
Martin Legeland, Kevin Linka and Christian J. Cyron

Real-time large deformations: A probabilistic deep learning approach
Saurabh Deshpande, Jakub Lengiewicz and Stephane Bordas

An explainable pipeline for machine learning with functional data
Katherine Goode, J. Derek Tucker, Daniel Ries and Heike Hofmann

6/6/22  14:00 - 16:00
Continuum Biomechanics of Active Systems II

Minisymposium organized by Tim Ricken, Oliver Röhrle and Silvia Budday
MS37B
Room: Lounge A2
Chair: Silvia Budday
CoChair: Lena Lambers

Computational continuum modeling of cell aggregation phenomenon
Soheil Firooz, Hui-Shun Kuan, Vasily Zaburdaev, Paul Steinmann and Ali Javili

Nonlocal bone remodelling with open system peridynamics
Emely Schaller, Ali Javili and Paul Steinmann

FE models predict microdamage in normal and osteoporotic trabecular bone during compression
Athanassios Tsirigotis and Despoina Deligianni

Experimental and numerical investigation of the behaviour of articular cartilage under tensile loading: A Theory of Porous Media (TPM) approach
Franziska S. Egli, Seyed Morteza Seyedpour and Tim Ricken

LBM Bloodflow-Simulations in 3D Aneurysm-Geometries: From risk-assessment to the follow-up treatment
Gladys Gutierrez, Markus Muhr, Natalia Nebulishvili and Barbara Wohlmuth

Two-layers cell-wall modelling for S. cerevisiae yeasts
Zeinab Awada, Etienne Harté, Françoise Argoul, Léo Delmarre, Pierre Argoul, Anne Devin and Boumediene Nedjar

6/6/22  14:00 - 16:00
Discrete element method (DEM) simulations of pharmaceutical processes

Minisymposium organized by Peter Toson and Peter Böhling
MS143A
Room: Spitsbergen
Chair: Peter Toson
CoChair: Peter Böhling

Development And Validation Of A Fast And Effective Iterative DEM Calibration Data-Base
Marko Matic, Peter Toson, Johan Remmelgas, Dalibor Jajcevic, Thomas O‘Connor, Abdollah Koolivand, Geng Tian, Scott M. Krull and Johannes G. Khinast

Impact of rotation axis positioning on industrial-scale powder mixers: a DEM study
Luca Orefice and Johannes G. Khinast

Modeling of Pharmaceutical Tablet Compaction with Multi-Contact Discrete Element Method
Kostas Giannis, Carsten Schilde, Jan Henrik Finke and Arno Kwade

In-Depth analysis of a Tablet Press Feed Frame with DEM
Peter Böhling, Pankaj Doshi, Peter Toson, Martina Trogrlic, Marko Matic, Daniel Blackwood, Kai Lee, Marta Moreno-Benito, Giuseppe  Cogoni, Elisabeth Peeters, James Kimber, Hugh Verrier, Johannes Khinast and Dalibor Jajcevic

6/6/22  14:00 - 16:00
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials II

Minisymposium organized by Julien Yvonnet, Kenjiro Terada, Peter Wriggers, Marc Geers, Karel Matous and Paul Steinmann
MS6B
Room: Svalbard
Chair: Caglar Oskay

Using a reduced set of Fourier modes in terms of a FFT-based microstructure simulation
Christian Gierden, Johanna Waimann, Bob Svendsen and Stefanie Reese

Fast FE2 nonlinear multiscale simulations with loading path-dependent behaviors using k-means
Julien Yvonnet, Mohamed Amine Benaimeche, Souhail Chaouch, Benoit Bary and Qi-Chang He

Multiscale modelling of shell structures with artificial neural networks
Jeremy Geiger, Werner Wagner and Steffen Freitag

Multiscale modeling of quasi-brittle materials based on artificial neural networks
Gian-Luca Geuken, Patrick Kurzeja and Jörn Mosler

Numerical model reduction with adaptive basis enrichment for computational homogenization of porous media
Fredrik Ekre, Ralf Jänicke, Carmen Gräßle, Heike Faßbender, Fredrik Larsson and Kenneth Runesson

Accelerating geometrically parameterized nonlinear microstructures via a non-intrusive reduced basis method
Theron Guo, Ondřej Rokoš and Karen Veroy

6/6/22  14:00 - 16:00
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response II

Minisymposium organized by Guillermo Lorenzo, David A. Hormuth II, Chengyue Wu, Ernesto A.B.F. Lima, Michael R. A. Abdelmalik, Alessandro Reali, Thomas J.R. Hughes and Thomas E. Yankeelov
MS16B
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik

Dynamic contrast enhanced MRI for informing cancer treatment: challenges and outlook for use in cancer modeling
Ryan T. Woodall, Jennifer M. Munson and Russell C. Rockne

A Finite Element method to incorporate the effects of diffusion to the Extended Tofts Model
Diego Sainz-DeMena, Wenfeng Ye, María Ángeles Pérez and José Manuel García-Aznar

Combination therapies and drug resistance in heterogeneous tumoral populations
Marcello Delitala, Elena Piretto and Mario Ferraro

A mathematical study of the influence of hypoxia on phenotypic heterogeneity in cancer and its impact on radiotherapy effectiveness
Giulia Chiari

6/6/22  14:00 - 16:00
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials II

Minisymposium organized by Daniela Addessi, Andrea Bacigalupo, Maria Laura De Bellis and Francesca Fantoni
MS29B
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Addessi Daniela

Localized modes in imperfect periodic structures
Yilun LI, Régis COTTEREAU and Bing TIE

Micropolar identification of periodic cauchy materials through asymptotic homogenization
Maria Laura De Bellis, Andrea Bacigalupo and Giorgio Zavarise

Design optimization of a single-phase elastic metamaterial for enhancing impact resistance
Ana C. A. Vasconcelos, Dingena Schott, Jovana Jovanova and Alejandro M. Aragón

Beam lattice metamaterials with internal contact and instabilities
Martin Horák, Emma La Malfa Ribolla and Milan Jirásek



16:00 - 16:30
Coffee Break

16:00 - 18:00
TECHNICAL SESSIONS
6/6/22  16:00 - 18:00
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications II
STS05B
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski

Transonic Buffet Simulation using a Partially-Averaged Navier-Stokes Approach
Andrea Petrocchi, Rene Steijl and George Barakos

Numerical Investigations of Transitional SBLI on a Highly Loaded Transonic Compressor Passage in Industrial Applications
Selin Kahraman, Paolo Adami and Marius Swoboda

Test Section Design for Investigations of SBLIs in Highly Loaded Compressor Stator
Arun Joseph, Pawel Flaszynski, Piotr Doerffer and Michal Piotrowicz

Towards mitigation of altitude-excitations in transonic compressors
Philipp Nel, Patrick Grothe and Paolo Adami

6/6/22  16:30 - 18:30
Isogeometric Methods III

Minisymposium organized by Alessandro Reali, Yuri Bazilevs, David J. Benson, René de Borst, Thomas J.R. Hughes, Trond Kvamsdal, Giancarlo Sangalli and Clemens V. Verhoosel
MS2C
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Giancarlo Sangalli

Some recent advances and applications in isogeometric analysis (Keynote Lecture)
Alessandro Reali

Floating isogeometric analysis
Helge C. Hille, Siddhant Kumar and Laura De Lorenzis

An optimally convergent smooth blended B-spline construction for unstructured quadrilateral and hexahedral meshes
Kim Jie Koh, Deepesh Toshniwal and Fehmi Cirak

Adaptive mixed isogeometric analysis of a highly convective benchmark problem for the Boussinesq equations
Abdullah Abdulhaque, Trond Kvamsdal, Mukesh Kumar and Arne Morten Kvarving

G1-conforming Bezier FE formulation for the analysis of Kirchhoff rod assemblies
Leopoldo Greco, Massimo Cuomo and Angelo Scrofani

6/6/22  16:30 - 18:30
Unstructured mesh adaptation: from mesh generation to applications I

Minisymposium organized by Nicolas Barral, Hugues Digonnet, Algiane Froehly and Jeroen Wackers
MS23A
Room: Nordland (GF)
Chair: Jeroen Wackers

A novel approach for anisotropic mesh adaptation on massively parallel distributed-memory systems
Bastien Andrieu, Bruno Maugars and Eric Quémerais

Parallel mesh adaptation on complex microstructures
Hugues Digonnet, Nesrine Aissa and Luisa Silva

A practical algorithm to build geometric models of cardiac muscle tissue
Mark Potse, Luca Cirrottola and Algiane Froehly

Anisotropic adaptive finite elements for aluminium electrolysis
Samuel Dubuis, Marco Picasso and Paride Passelli

Towards coupled simulations on unstructured meshes for CO2 geological storage
Margaux Raguenel, Jeanne Pellerin, Pierre Samier and Gilles Darche

Mesh adaptation of ablating hypersonic vehicles
Jérôme Breil, Claire Roche and Marina Olazabal

Design of cellular materials for multiscale topology optimization
Simona Perotto, Nicola Ferro, Daniele Bianchi, Raffaele Ferrante and Marco Mannisi

6/6/22  16:30 - 18:30
Optimal Control and parameter estimation for plasmas

Minisymposium organized by Didier Auroux, Louis Lamerand, Francesca Rapetti and Eric Serre
MS147A
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Didier Auroux
CoChair: Jacques Blum

Identification of the plasma current density in a Tokamak
Jacques Blum, Cedric Boulbe and Blaise Faugeras

Fast high-order integral equation solver for stepped pressure magnetohydrodynamic equilibria
Dhairya Malhotra, Antoine Cerfon, Lise-Marie Imbert-Gérard and Michael O‘Neil

GVEC: A new MHD equilibrium code for three-dimensional magnetic confined plasma states
Florian Hindenlang

Direct gradient-based design of non-axisymmetric coil systems with excellent charged particle confinement properties
Andrew Giuliani, Florian Wechsung, Georg Stadler, Antoine Cerfon and Matt Landreman

Parameter identification for turbulent transport of fusion plasmas
Louis Lamerand, Didier Auroux and Francesca Rapetti

Neural network based closures to fluid systems trained with kinetic simulations
Léo Bois, Emmanuel Franck, Laurent Navoret and Vincent Vigon

Equibrium reconstruction in Tokamaks using neural networks
Cedric Boulbe, Blaise Faugeras and Guillaume Gros

6/6/22  16:30 - 18:30
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation III

Minisymposium organized by Jörg Schröder, Varvara Kouznetsova, Dennis Kochmann, Marc-Andre Keip and Geralf Hütter
MS53C
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder

Efficient dispersion curve computations for periodic vibro-acoustic structures using the (generalized) Bloch mode synthesis
Vanessa Cool, Frank Naets, Lucas Van Belle, Wim Desmet and Elke Deckers

Influences of the geometrical nonlinearity on the complex band structures of periodic lattice frame structures
Marius Mellmann and Chuanzeng Zhang

Controlling stiffness of a mechanical metamaterial by pneumatic actuation
Ondřej Faltus, Jan Zeman, Ron H.J. Peerlings, Milan Jirásek, Ondřej Rokoš, Martin Horák and Martin Doškář

Three-dimensional solids and structures within strain gradient elasticity: numerical methods and model comparisons
Jarkko Niiranen, Seyyed Hosseini, Jalal Torabi and Tuan Nguyen

Energy-momentum conserving dynamic variational modeling of fiber-bending stiffness in composites
Iniyan Kalaimani, Julian Dietzsch and Michael Groß

6/6/22  16:30 - 18:30
Adaptive and Compliant Engineering Structures

Minisymposium organized by Malte von Scheven, Renate Sachse, Ann C. Sychterz and Victor Charpentier
MS62A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Ann C. Sychterz
CoChair: Malte von Scheven

Bioinspired compliant folding mechanisms
Axel Körner and Jan Knippers

Redundancy distribution in elastostatic beam and thin-walled structures
Jan Gade, Anton Tkachuk, Malte von Scheven and Manfred Bischoff

Cable-actuation of pill bug-inspired adaptive origami structure using computer vision
Ann C. Sychterz

Design of integrated fluidic actuators for muti-axial loaded structural elements
Matthias J. Bosch, Markus Nitzlader, Timon Burghardt, Matthias Bachmann, Hansgeorg Binz, Lucio Blandini and Matthias Kreimeyer

Topological derivative-based topology optimization of incompressible structures using mixed formulations
Inocencio Castańar, Joan Baiges, Ramon Codina and Henning Venghaus

Vibration sensors placement optimization
Marko Jokić and Jurica Rožić

The Redundancy Matrix as an Alternative Measure for the Assessment of Adaptive Structures
Malte von Scheven, Florian Geiger, Jan Gade, Ekkehard Ramm and Manfred Bischoff

6/6/22  16:30 - 18:30
Modelling and simulation of particles in contact III

Minisymposium organized by Kristin M. de Payrebrune and Matthias Kröger
MS105C
Room: Romerike (GF)
Chair: Matthias Kröger
CoChair: Kristin de Payrebrune

An effective level set discrete element model (LS-DEM) for sintering
Brayan M. Paredes Goyes, David Jauffres and Christophe Martin

Fast and simple creation of powder beds for selective laser melting
Luca Luberto and Kristin M. de Payrebrune

Sintering of Alumina Nanoparticles: A Comparison of Interatomic Potentials by Atomistic Simulations
Shyamal Roy, Arun Prakash and Stefan Sandfeld

Contact force models between nanoparticles in agglomerates, aggregates, and films and their parameterisation.
Stefan Endres and Lutz Mädler

On the formation of rolling particles during sliding contact
Ramin Aghababaei

Simulation of non-round particles in tribological three-body systems
Raphael Bilz and Kristin M. de Payrebrune

Microstructural modelling of materials processed with wire arc additive manufacturing
Johannes van Dommelen, Tim van Nuland, Luca Palmeira Belotti, Johan Hoefnagels and Marc Geers

6/6/22  16:30 - 18:30
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis III

Minisymposium organized by Boyce Griffith, Sookkyung Lim and Sarah Olson
MS99C
Room: Sřr – Norge (GF)
Chair: Enkeleida Lushi

The many behaviors of active droplets
Yuan-Nan Young, Michael Shelley and David Stein

How fluid rheology shapes micororganism swimming gait in viscoelastic fluids
Robert Guy, Kathyrn Link and Becca Thomases

Hydrodynamic Interactions of Micro-Swimmers
Sarah Olson and Lucia Carichino

Ion-binding-mediated swelling of a mucus-like polyelectrolyte gel model
Owen Lewis, Jian Du, James Keener and Aaron Fogelson

Flow coupled with advection, reaction and diffusion in evolving porous media: homogenisation and simulation
David Wiedemann and Malte A. Peter

Microhydrodynamics of linear poroelastic materials
Moslem Moradi, Wenzheng Shi and Ehssan Nazockdast

6/6/22  16:30 - 18:30
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang III

Minisymposium organized by Bernhard Pichler, Yong Yuan and Günther Meschke
MS146C
Room: Akershus (1F)
Chair: Yong Yuan

Multiscale modelling of load induced distributed damage for early identification of concrete damage
Giao Vu, Jithender J. Timothy, Erik H. Saenger and Günther Meschke

Development of a FE˛ Multiscale Model of Chloride Ions Transport in Recycled Aggregates Concrete
Arthur Fanara, Luc Courard and Frédéric Collin

Identification and validation of a discrete element model of concrete submitted to impacts
Laurent Daudeville, Andria Antoniou, Philippe Marin and Serguei Potapov

Discrete elastic parameters for lattice model with embedded discontinuities and application in concrete fracture
Jadran Čarija, Mijo Nikolić and Eduard Marenić

Kinetic Monte Carlo simulations of carbonation and self-healing in concrete
Enrico Masoero, Alex Aleena and Irina D. Ofiteru

Finite element model of kurpsai dam in kyrgyzstan based on actual response measured by extensive network of various sensors
Shakhzod Takhirov, Sagynbek Orunbaev, Elyor Toshmatov and Ravshan Shamansurov

Added value of multiscale modeling of concrete: exemplary assessment by means of structural analysis of segmental tunnel rings
Jiao-Long Zhang, Herbert Mang, Yong Yuan and Bernhard L.A. Pichler

6/6/22  16:30 - 18:30
Advances in structure-preserving methods and applications I

Minisymposium organized by Joubine Aghili and Francesco Bonaldi
MS145A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Joubine Aghili
CoChair: Francesco Bonaldi

Flexible weights for high order Whitney forms (Keynote Lecture)
Ana Alonso Rodriguez, Ludovico Bruni Bruno and Francesca Rapetti

Structure-preserving discretizations and preconditioning for incompressible MHD models
Fabian Laakmann, Patrick E. Farrell, Kaibo Hu and Lawrence Mitchell

Computational fluid dynamics with discrete exterior calculus
Pankaj Jagad, Abdullah Abukhwejah2, Bhargav Mantravadi, Minmiao Wang and Ravi Samtaney

On Geometric PIC-like discretizations of Lie-Poisson brackets
William Barham, Philip Morrison and Eric Sonnendruecker

Continuum semiconductor physics model compression via Data-driven Discrete Exterior Calculus
Andy Huang, Nathaniel Trask, Jonas Actor, Xiaozhe Hu, Ravi Patel, Xujiao Gao and Christopher Brissette

A framework for implementing general higher order virtual element spaces
Andreas Dedner and Alice Hudson

6/6/22  16:30 - 18:30
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics III

Minisymposium organized by Clint Dawson, Ethan Kubatko and Eirik Valseth
MS5C
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Ethan Kubatko
CoChair: Clint Dawson

Computational multiphysics modelling to predict the performance of melting probes in ice
Leonardo Boledi, Stefanie Elgeti and Julia Kowalski

Simulation of hydraulic failure in the framework of the Theory of Porous Media
Julia Nicolina Sunten, Alexander Schwarz, Joachim Bluhm and Jörg Schröder

Physics-Informed Machine Learning for Underground Reservoir Pressure Management with Heterogeneity
Aleksandra Pachalieva, Dan O‘Malley, Dylan Harp and Hari Viswanathan

A Stable Mixed Finite Element Method for the Elastic Deformation of Coastal Structures
Eirik Valseth, Clint Dawson, Albert Romkes and Austin Kaul

6/6/22  16:30 - 18:30
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences III

Minisymposium organized by Antti H. Niemi and Leszek F. Demkowicz
MS92C
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Leszek Demkowicz

Deep neural network-driven hp-adaptive finite element method in three dimensions
Maciej Paszynski, Rafał Grzeszczuk, Witold Dzwinel and David Pardo

A discontinuous Petrov-Galerkin method for elasticity problems with non-linear decomposition of the elastic energy density function
Jacob Salazar solano and Leszek Demkowicz

Effective Material Parameters for Perforated Shells
Stefano Giani and Harri Hakula

A framework for identifying better cubature rules for plane and solid elements
Weizhu Wang and Stefanos-Aldo Papanicolopulos

New Three-Node Assumed Strain Mindlin Plate Finite Elements
Marin Grbac and Dragan Ribarić

Asymptotic and numerical analysis of the buckling problem for a cylindrical shell
Antti H. Niemi, Harri Hakula and Keijo Ruotsalainen

6/6/22  16:30 - 18:30
Computational Methods for Biomechanics
CS02A
Room: Oppland (1F)
Chair:

Mathematical and numerical modeling of cardiac electromechanics in scar-related ventricular tachycardia
Matteo Salvador, Marco Fedele, Francesco Regazzoni, Stefano Pagani, Pasquale Claudio Africa, Luca Dede‘, Natalia Trayanova and Alfio Quarteroni

Modeling the electromechanics of the whole heart in detailed image-based geometries
Marco Fedele, Francesco Regazzoni, Roberto Piersanti, Matteo Salvador, Pascquale Claudio Africa, Luca Dedč and Alfio Quarteroni

Non-linear model for the evolution of glioblastoma cells in microfluidic devices
Albert Costa-Solé, Marco Discacciati, Marina Pérez-Aliacar, Jacobo Ayensa-Jiménez, Manuel Doblaré and Josep Sarrate

NUMERICAL ANALYSIS OF ASYMMETRIC SEPTAL HYPERTHROPIC CARDIOMIOPATHY
Igor Saveljic, Dalibor Nikolic, Smiljana Tomasevic and Nenad Filipovic

Simulating the effect that orthoses have on the thermal comfort of patients with knee osteoarthritis
Nuno Fernandes, Nelson Rodrigues, Inęs Teixeira, Filipe Samuel Silva, José Carlos Teixeira and Senhorinha Teixeira

Influence of boundary conditions on oxygen distribution in an organ-on-a-chip platform
Violeta Carvalho, Nelson Rodrigues, Raquel Rodrigues, Rui A. Lima and Senhorinha Teixeira

Analysis of the human influence on the thermal comfort in a hospital waiting room
Inęs Teixeira , Nelson Rodrigues and Senhorinha Teixeira

6/6/22  16:30 - 18:30
Study of ferromagnetism systems

Minisymposium organized by Clémentine Courtčs, Raphaël Côte and Stéphane Labbé
MS91A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Clémentine Courtčs
CoChair: Stéphane Labbé

Stability of 2-domain wall for the Landau-Lifshitz-Gilbert equation in a nanowire with Dzyaloshinskii-Moriya interaction
Raphaël Côte and Guillaume Ferriere

Domain Walls pinning in notched ferromagnetic nanowires
Gilles Carbou and David Sanchez

Modeling and control of ferromagnetic nanowires
Yannick Privat and Emmanuel trélat

Numerical methods for inertial spin dynamics in ferromagnets and antiferromagnets
Michele Ruggeri

Stochastic modelling of thermal effects on a ferromagnetic nano particle
Jérôme Lelong and Stéphane Labbé

Higher dimensional topological textures in multiferroics
Patrick Buhl, Louise Desplat, Sebastian Meyer and Bertrand Dupé

Computational micro-magneto-mechanics
Christian Dorn and Stephan Wulfinghoff

6/6/22  16:30 - 18:30
Mechanics of wood and biocomposites in engineering III

Minisymposium organized by Ani Khaloian, Markus Lukacevic and Jan-Willem van de Kuilen
MS21C
Room: A1 – 1
Chair: Markus Königsberger
CoChair: Ani Khaloian

Complex finite element simulations of linear Hardwood cutting
František Šebek, Petr Kubík, Jan Tippner, Martin Brabec and Ondřej Dvořáček

Numerical analysis of rotational machining of hardwood
Petr Kubík, František Šebek, Ondřej Dvořáček, Martin Brabec and Jan Tippner

Numerical Analysis of Cross-Laminated Timber Connections with Mechanical Fasteners using a Beam-on-Foundation Model
Joan W. Gikonyo, Michael Schweigler and Thomas K. Bader

Analysis of residual stress in curved glulam beams considering material uncertainties
Taoyi Yu, Ani Khaloian and Jan-Willem van de Kuilen

Modeling approach to estimate the bending strength and height effect of glued laminated timber beams
Christoffer Vida, Markus Lukacevic and Josef Füssl

Integrated approach for modeling post-tension loss in mass-timber panel buildings
Ryan P. Longman Longman, Esther J. Baas, John A. Nairn, Lech Muszyński, Mariapaola Riggio, André R. Barbosa and Gabriele Granello

An anisotropic elastic constitutive model for wood with hygroscopic swelling in infinite strains
Winston Mmari and Björn Johannesson

6/6/22  16:30 - 18:30
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications III

Minisymposium organized by Annika Robens-Radermacher, Wil Schilders, Karen Veroy and Chady Ghnatios
MS72C
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
CoChair:

Model Reduction for Explicit Finite Elements in Crash Applications
Mathias Lesjak and Fabian Duddeck

Using Digital Twins for Predicitive Maintenance
Julian Henning and Karsten Urban

On the invariant subspaces of deep learning-based reduced order models in MEMS
Giorgio Gobat, Stefania Fresca, Andrea Opreni, Andrea Manzoni and Attilio Frangi

Data-driven models for shrinkage porosity prediction in aluminium casting
Madyen Nouri, Julien Artozoul, Aude Caillaud, Amine Ammar, Francisco Chinesta and Ole Köser

Surrogate Models for CFD Simulations Based on Convolutional Neural Networks
Matthias Eichinger, Viktor Grimm, Alexander Heinlein and Axel Klawonn

6/6/22  16:30 - 18:30
Modeling and simulation of highly flexible slender structures III

Minisymposium organized by Martin Arnold, Olivier Brüls, Elena Celledoni, Brynjulf Owren, Damien Durville, José Escalona, Johannes Gerstmayr, Gordan Jelenić, Sigrid Leyendecker, Joachim Linn, Tomaž Šuštar , Olivier Thomas and Dejan Zupan
MS161C
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville

A geometric nonsmooth modelling approach for braiding processes
Indrajeet Patil, Alejandro Cosimo, Facundo Cosimo and Olivier Brüls

Simulation of Frictional Contact Interactions Between Heddles and Yarns Withing Jacquard Harness of Weaving Looms for 3D Interlock Fabrics
Salah Eddine Mermouli, Pietro Del Sorbo, Damien Durville, Bastien Tranquart and Dominique Coupé

Velocity-based beam model for non-linear analysis of frame-likestructures with efficient consideration of strain localization
Sudhanva Kusuma Chandrashekhara and Dejan Zupan

Asymptotically based simulation of the Stokes flow in a layer through periodic flexural plates made of beams
Maxime Krier and Julia Orlik

An Elastica Robot: Tip control in tendon-driven elastic arms
Ramsharan Rangarajan and Poornakanta Handral

Nondimensionalized approach for flexible body motion with time-varying length and variable boundary
Riko Ogawara, Yoshiaki Terumichi and Stefan Kaczmarczyk

6/6/22  16:30 - 18:30
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction III

Minisymposium organized by Harald van Brummelen, Trond Kvamsdal and Roger Ohayon
MS45C
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen

Immersed method with metric based anisotropic meh adaptation for multiphase flow and fluid solid interaction (Keynote Lecture)
Coupez Thierry, Nemer Rami and Hachem Elie

Low order fictitious domain method for FSI with enhanced stability and interfacial mass conservation
Daniele C. Corti, Guillaume Delay, Miguel A. Fernandez, Fabien Vergnet and Marina Vidrascu

Numerical Resolution of Eulers equations in a domain containing permeable moving boundary using immersed boundary methods with ghost points.
Constance Bocquet, Cyril Desjouy and Gwénaël Gabard

Modeling and simulation of thin-walled piezoelectric energy harvesters immersed in flow using monolithic fluid-structure interaction
Lan Shang, Christophe Hoareau and Andreas Zilian

Variational space-time localization for adjoint-based adaptivity of Navier-Stokes equations
Julian Roth, Jan Philipp Thiele and Thomas Wick

6/6/22  16:30 - 18:30
Simulations of Polymers and Polymer Composites III

Minisymposium organized by Sebastian Pfaller, Fabrice Detrez and Hans van Dommelen
MS30C
Room: A1 – 5
Chair: Hans van Dommelen

Constitutive Modelling and Experimental Validation Of Amorphous Polymeric Blends PC/ABS
Fernando P.B. Macedo, Abílio M.P. de Jesus and Francisco M.A. Pires

Rate-dependent damage-plasticity model for filled adhesive thermosets
Pedro Henrique Rios Silveira, Jan Vorel and Roman Wan-Wedner

Nonlinear Schapery viscoelastic material model for thermoplastic polymers
Loredana Kehrer, Thomas Zink, Valerian Hirschberg, Manfred Wilhelm and Thomas Böhlke

Material modelling and mechanical behaviour of an SLA additively manufactured polymer
Ruben L. Sćlen, Odd S. Hopperstad and Arild H. Clausen

Growth modeling and mechanical study of anisotropy of polymer spherulite aggregates by FFT method
Xiaoxin Lu, Fabrice Detrez, Nicolas Auffray and Sebastian Roland

Constitutive modelling of biopolymer aerogels
Ameya Rege

A thermo-coupled constitutive model for semi-crystalline polymers at finite strains: Application to varying degrees of crystallinity and temperatures
Marie-Christine Reuvers, Birte Boes, Sebastian Felder, Tim Brepols and Stefanie Reese

6/6/22  16:30 - 18:30
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures III

Minisymposium organized by Eric Li, Bing LI, ZC He, QQ Li, Fei Wu, ZQ Zheng and Yi Wu
MS15C
Room: A1 – 6
Chair: Eric Li

Computational Design and Simulation of Acoustic/Mechanical Metamaterials with Efficient Algorithms (Keynote Lecture)
Eric Li and ZC He

Modeling of the Thermal Field in Fused Deposition Modeling
Jan Vorisek

De-homogenization of Stiffness Optimal Infill for Additive Manufacturing
Peter D. L. Jensen, Ole Sigmund, Niels Aage and Fengwen Wang

Damping Optimization of Viscoelastic Cantilever Beams and Plates Under Free Vibration
Antoni Joubert, Gregoire Allaire, Samuel Amstutz and Julie Diani

Determination of the forming limit diagram of the multilayer sandwich plates with numerical simulation of the Nakazima test
Konrad Perzynski, Lukasz Madej and Janusz Majta

6/6/22  16:30 - 18:30
Structure preserving and adaptive polytopal methods

Minisymposium organized by Paola F. Antonietti, Andrea Cangiani, Zhaonan Dong and Lorenzo Mascotto
MS90A
Room: B1 – 1
Chair: Lorenzo Mascotto
CoChair: Andrea Cangiani

Numerical modeling of multi-physics wave propagation with polytopal Discontinuous Galerkin methods
Paola F. Antonietti, Michele Botti and Ilario Mazzieri

A multiscale hybrid-mixed method for Helmholtz problems in periodic structures
Théophile Chaumont-Frelet, Zakaria Kassali and Stéphane Lanteri

Three quasi-Trefftz bases for the 3D convected Helmholtz equation
Lise-Marie Imbert-Gerard and Guillaume Sylvand

Stabilization free Virtual Element Methods
Stefano Berrone, Andrea Borio and Francesca Marcon

A velocity-based moving mesh virtual element method
Harry Wells

Convergence analysis for some AVEMs
Claudio Canuto

The Virtual Element Method for the 3D Resistive Magnetohydrodynamic Model
Lourenco Beirao da Veiga, Franco Dassi, Gianmarco Manzini and Lorenzo Mascotto

6/6/22  16:30 - 18:30
High Performance Computing With Space-Time Methods

Minisymposium organized by Norbert Hosters and Max von Danwitz
MS61A
Room: B1 – 2
Chair: Max von Danwitz
CoChair: Norbert Hosters

Coxeter triangulations, their quality, and an efficient data structure
Jean-Daniel Boissonnat , Siargey Kachanovich and Mathijs Wintraecken

A space-time discontinuous Galerkin method for seismic wave propagation problems
Ilario Mazzieri and Paola F. Antonietti

Evaporation of a Suspended Droplet Using a Space-Time Least-Squares Spectral Element Method with C1 Hermite Elements for the Navier-Stokes-Korteweg Equations
Vitor H. Cardoso Cunha, Maria Fernandino and Carlos A. Dorao

Solution of nonlocal diffusion-type problems in unbounded domains using a space/time approach
Arman Shojaei, Alexander Hermann and Christian J. Cyron

Space-time finite element methods for flow problems
Max von Danwitz, Norbert Hosters and Marek Behr

Space-time methods for compressible flow on moving domains
Patrick Antony, Norbert Hosters and Marek Behr

Simplex Space-Time Finite Elements for Fluid-Structure Interaction
Norbert Hosters, Patrick Antony, Max von Danwitz, Daniel Hilger, Michel Make, Thomas Spenke and Marek Behr

6/6/22  16:30 - 18:30
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization III

Minisymposium organized by Fabian Key, Marek Behr and Stefanie Elgeti
MS12C
Room: B3 + B4
Chair: Fabian Key

PINN-based Reconstruction of Particle/Density-driven Gravity Flows
Romulo Silva, Ameya Jagtap, Khemraj Shukla, Gabriel Barros, Alvaro Coutinho and George Karniadakis

Reduced fluid structure interaction modeling of the aortic valve including leaflets curvature
Ivan Fumagalli, Luca Dede‘ and Alfio Quarteroni

A partitioned semi-implicit Reduced Basis Method for a Fluid-Structure Interaction problem
Monica Nonino, Francesco Ballarin and Gianluigi Rozza

Neural networks investigation of bifurcating phenomena in fluid-dynamics
Federico Pichi, Francesco Ballarin, Gianluigi Rozza and Jan S. Hesthaven

POD-Galerkin ROMs and physics-informed neural networks for solving inverse problems for the Navier--Stokes equations.
Saddam Hijazi, Niels Landwehr and Melina Freitag

Optimal control and bifurcating systems: an application to Navier-Stokes equations
Maria Strazzullo, Federico Pichi , Francesco Ballarin and Gianluigi Rozza

Optimization of the shape of Vertical Axis Wind Turbine rotor using POD based reduced order approach
Zbigniew Buliński, Tomasz Krysiński, Łukasz Marzec and Jakub Tumidajski

6/6/22  16:30 - 18:30
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods III

Minisymposium organized by Alexander Idesman, Guglielmo Scovazzi , Antonia Larese , Riccardo Rossi , André Massing, Santiago Badia and Francesc Verdugo
MS44C
Room: Jan Mayen 1
Chair: Alexander Idesman

The shifted boundary method for computational mechanics
Guglielmo Scovazzi, Nabil Atallah, Kangan Li and Antonio Rodriguez-Ferran

A Cut Finite Element Method for the Stokes Problem on Anisotropic Background Meshes
Josefin Ahlkrona, André Massing and Daniel Elfverson

Three-grid immersed finite elements for complex CAD models
Eky Febrianto, Jakub Sistek, Pavel Kus, Matija Kerman and Fehmi Cirak

High order scheme for mixed formulation of problems with moving internal boundaries
Tiffanie Carlier, Léo Nouveau, Heloise Beaugendre, Mathieu Colin and Mario Ricchiuto

Adaptive finite element approximations for the elliptic problems using regularized forcing data
Luca Heltai and Wenyu Lei

Learning cut-cell integration by means of deep neural networks
Rene Hiemstra and Dominik Schillinger

6/6/22  16:30 - 18:30
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application III

Minisymposium organized by Hélčne Barucq, Théophile Chaumont-Frelet, Rabia Djellouli and Axel Modave
MS153C
Room: Jan Mayen 2
Chair: R. Djelouli
CoChair: A. Modave

Incorporating effective transmission conditions between fluid and solid domains in transient wave propagation problems using the mortar element method
Alexandre Imperiale

Elastic wave propagation in multi-domain with a symetric BEM/FEM coupling
Sara Touhami and Denis Aubry

Transient, global-in-time, convergent iterative coupling of acoustic BEM and elastic FEM
Alice Nassor, Marc Bonnet and Stéphanie Chaillat

Algorithmic aspects of time-domain Energetic BEM for Elastodynamics
Alessandra Aimi, Luca Desiderio, Giulia Di Credico and Chiara Guardasoni

High-order accelerated integral scattering solvers for frequency- and time-domain simulation, optimization and design
Oscar P. Bruno

Spacetime Trefftz-DG Formulation for Modelling Wave Propagation in Unbounded Domains
Hélčne Barucq, Henri Calandra, Julien Diaz and Vinduja Vasanthan

6/6/22  16:30 - 18:30
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering III

Minisymposium organized by M. Giselle Fernández-Godino, Charles F. Jekel and Christian Gogu
MS117C
Room: Jan Mayen 3
Chair: Charles F. Jekel

A PINN-based model for coupled hydro-poromechanics in reservoir simulations
Caterina Millevoi, Nicolň Spiezia and Massimiliano Ferronato

CoSTA: Improving physics-based models using deep learning
Sindre S. Blakseth, Adil Rasheed, Trond Kvamsdal and Omer San

Physics-informed neural networks applied to two-phase flow in porous media problems
John Hanna, Jose V. Aguado, Sebastien Comas-Cardona, Ramzi Askri and Domenico Borzacchiello

Towards understanding of boiling conjugate heat transfer using physics informed neural network
Robin Kamenicky, Konstantinos Ritos, Victorita Dolean, Jennifer Pestana, Katherine Tant and Salaheddin Rahimi

Deep learning model operating on graph structured data for assisting multiphase flows
George El Haber, Jonathan Viquerat, Aurelien Larcher, David Ryckelynck and Elie Hachem

Physics inspired neural network plasticity modeling
Knut Andreas Meyer and Fredrik Ekre

6/6/22  16:30 - 18:30
Continuum Biomechanics of Active Systems III

Minisymposium organized by Tim Ricken, Oliver Röhrle and Silvia Budday
MS37C
Room: Lounge A2
Chair: Oliver Röhrle
CoChair: Lena Lambers

A multi-filament model of the ciliary axoneme with beating driven by dynamic instability
Louis Woodhams and Philip Bayly

A computational model of self-organized shape dynamics of active surfaces in fluids
Lucas D. Wittwer, Mirco Bonati, Elisabeth Fischer-Friedrich and Sebastian Aland

Relocation of VEGFR2 and integrin during adhesion and spreading of endothelial cells
Mattia Serpelloni, Matteo Arricca, Claudia Bonanno, Cosetta Ravelli, Elisabetta Grillo, Stefania Mitola and Alberto Salvadori

Active self-organization in actin-cytoskeleton
Waleed Ahmad Mirza, Marino Arroyo, Alejandro Torres Sanchez, Marco de Corato, Marco Pensalfini and Guillermo Vilanova

Soft adhesion and decohesion dynamics of fluid membranes mediated by mobile binders
Pradeep K. Bal, Dimitri Kaurin and Marino Arroyo

How mechanobiology captures receptor clustering on lipid rafts during ligand binding
Luca Deseri

6/6/22  16:30 - 18:30
Advances in automatic code-generation software for simulations in Science and Engineering

Minisymposium organized by Jeremy Bleyer, Jack S. Hale, Marie E. Rognes and Garth N. Wells
MS151A
Room: Spitsbergen
Chair: Marie Rognes
CoChair: Garth Wells

Automatic Verification of Algorithmically Differentiated Code
Christina Paulin, Sébastien Bourasseau and Cédric Content

Matrix-free, hybridised, compatible, high order finite element methods in Firedrake
Sophia Vorderwuelbecke, David Ham and Colin Cotter

Cleaning up distributed objects in managed languages and applications in extremely large scale simulations
Jack Betteridge, Patrick Farrell and David Ham

The Feel++ software: automation, code generation, applications
Christophe Prud‘homme, Joubine Aghili, Luca Berti, Vincent Chabannes, Zohra Djatouti, Romain Hild, Thibaut Métivet, Philippe Ricka, Thomas Saigre-Tardif, Abdoulaye Samake, Marcela Szopos and Christophe Trophime

Scalable I/O for Firedrake and PETSc
Koki Sagiyama, Vaclav Hapla, Matthew G. Knepley, Lawrence Mitchell and David A. Ham

Nuclear thermal hydraulics modelling using automatic code generation
Kenechukwu Nwegbu, Claire Hearney, Alan Jones, Gerard Gorman, Christopher Pain and Paul Smith

Second order density based nonlinear topology optimization using a high level weak form language
Konstantinos Poulios and Gore Lukas Bluhm

6/6/22  16:30 - 18:30
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials III

Minisymposium organized by Julien Yvonnet, Kenjiro Terada, Peter Wriggers, Marc Geers, Karel Matous and Paul Steinmann
MS6C
Room: Svalbard
Chair: Ashwini Gupta

Computational homogenization for predicting the macroscopic fatigue life of 3D-printed metallic microlattice materials
Farzin Mozafari and Ilker Temizer

Fatigue damage modelling of intermetallic phases in polycrystals
Manon Lenglet, Samuel Forest and Anna Ask

Multiscale topology optimization of buckling-resistant structures
Federico Ferrari and Ole Sigmund

Two complementary high-cycle fatigue models for the multiscale simulation of fiber reinforced polymers
Matthias Kabel, Jonathan Köbler, Nicola Magino, Shaharyar Jamali, Heiko Andrä, Fabian Welschinger, Ralf Müller and Matti Schneider

3D Homogenization and Failure Analysis of Interpenetrating Metal-Ceramic Composites
Dominik Horny and Katrin Schulz

Numerical solution of inverse problems for identification of a composite microstructure. Applications in design of functionally graded materials
Marek Wojciechowski, Marek Lefik and Daniela Boso

6/6/22  16:30 - 18:30
Multi-scale modelling of generalised continua and architectured materials

Minisymposium organized by Igor A. Rodrigues Lopes, Francisco M. Andrade Pires and Eduardo de Souza Neto
MS24A
Room: O – 3
Chair: Igor Rodrigues Lopes

On combined elasticity and plasticity theories in the framework of first and second strain gradient continuum mechanics
Sergei Khakalo and Anssi Laukkanen

Finite element analysis of micromorphic elastic media
Jalal Tarabi and Jarkko Niiranen

Improving the finite-element modelling of strain-gradient models
Stefanos-Aldo Papanicolopulos

Crack initiation from arbitrary 2D notches: efficient multi-scale models using the finite fracture mechanics concept
Matthias Rettl, Martin Pletz and Clara Schuecker

Data driven multiscale modeling of architected materials
Eduard MARENIC and Jean-Charles Passieux

DeepBND: Using a hybrid ROM-NN approach to accelerate Computational Homogenisation in Solid Mechanics
Felipe Rocha, Simone Deparis, Pablo Antolin and Annalisa Buffa

Macroscopic Length Scale Parameter in Second-Order Computational Homogenisation
Igor A. Rodrigues Lopes and Francisco M. Andrade Pires

6/6/22  16:30 - 18:30
HPC methods for eigenvalue problems in applied science and engineering

Minisymposium organized by Ali Hashemian, David Pardo, Victor Calo, Carla Manni and Quanling Deng
MS107A
Room: O – 4
Chair: Ali Hashemian

On the Tracking of eigensolutions to parametric partial differential equations
Moataz Alghamdi, Daniele Boffi and Francesca Bonizzoni

Eigenvalue approximation with the Discontinuous Petrov-Galerkin Method
Fleurianne Bertrand, Daniele Boffi and Henrik Schneider

Approximation of eigenvalue problems with VEM
Lucia Gastaldi

Performance of Refined Isogeometric Analysis in Solving Generalized and Quadratic Eigenvalue Problems
Ali Hashemian, Daniel Garcia, David Pardo and Victor Calo

Outlier-free isogeometric discretizations
Carla Manni, Espen Sande and Hendrik Speleers

Global Stability Analysis Of Industrial Compressible Fluid Flows
Valentin Fer, Cédric Content, Sébastien Bourasseau, Samir Beneddine, Denis Sipp and Jean-Christophe Robinet

Kohn-Sham density functional theory calculations with isogeometric analysis
Kaan Karaca and Ilker Temizer



19:00 - 21:00
Welcome Reception