ECCOMAS 2022

Technical Program

Green rooms are located at the Thon Hotel Arena
Yellow rooms are located at the NOVA Spektrum Center

Monday / Tuesday / Wednesday / Thursday / All days
TUESDAY, JUNE 7TH
09:00 - 10:30
Plenary Lectures I
PL1
Room: B3 + B4
Chair: Trond Kvamsdal
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
Application of Hybrid Laminar Flow Control for Drag Reduction of Transport Aircraft STS04A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Geza Schrauf
Isogeometric Methods IV MS2D
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Simone Morganti
Unstructured mesh adaptation: from mesh generation to applications II MS23B
Room: Nordland (GF)
Chair: Hugues Digonnet
ECCOMAS Olympiad I ECOA
Room: Oslo 1 (GF)
Chair:
Multiphysics modelling by the lattice boltzmann method I MS135A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Alessandro De Rosis
Polygonal and Polyhedral Discretizations For Partial Differential Equations I MS26A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Joe Bishop
CoChair: Gianmarco Manzini
Advanced materials: computational analysis of properties and performance I MS4A
Room: Romerike (GF)
Chair: Vadim Silberschmidt
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis IV MS99D
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Owen Lewis
Advances in Numerical Methods for Fluid-Structure Interaction I MS127A
Room: Akershus (1F)
Chair: Bernhard Müller
CoChair: Jesper Oppelstrup
Advances in structure-preserving methods and applications II MS145B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Joubine Aghili
CoChair: Francesco Bonaldi
Computational Structural Stability I MS149A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Yeong-Bin Yang
Multiscale modeling and simulation of surfaces in contact: mechanics of contact, friction, and wear I MS7A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: David Kammer
Inverse Problems, Design & Optimization in Heat Transfer MS18A
Room: Oppland (1F)
Chair: Helcio Orlande
CoChair: Zbigniew Bulinski
Multi-Scale and Multi-Physic Interface Models I MS95A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Frédéric Lebon
CoChair: Serge Dumont
Mechanics of wood and biocomposites in engineering IV MS21D
Room: A1 – 1
Chair: Markus Lukacevic
CoChair: Franziska Seeber
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications IV MS72D
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
CoChair: Karen Veroy
Modeling and simulation of highly flexible slender structures IV MS161D
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction IV MS45D
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Computational Vascular Biomechanics MS137A
Room: A1 – 5
Chair: T.Christian Gasser
Enabling Industrial Applications Towards Exascale Computing MS51A
Room: A1 – 6
Chair: Andreas Wierse
Recent Advances in Exact Model Reduction for Mechanics Problems I MS56A
Room: B1 – 1
Chair: Shobhit Jain
CoChair: Mingwu LI
Efficient solution techniques for nonstationary flow problems exploiting space-time concurrency I MS52A
Room: B1 – 2
Chair: Stefan Turek
CoChair: Christoph Lohmann
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization IV MS12D
Room: B3 + B4
Chair: Marek Behr
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods IV MS44D
Room: Jan Mayen 1
Chair: Guglielmo Scovazzi
CoChair: Andre Massing
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application IV MS153D
Room: Jan Mayen 2
Chair: H. Barucq
CoChair: T. Chaumont-Frelet
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering IV MS117D
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
Advanced Large-Eddy Simulation-based techniques for complex turbulent flows I MS54A
Room: Lounge A2
Chair: Roel Verstappen
Physics-based and data-driven methods for computational cardiology I MS123A
Room: Spitsbergen
Chair: Pasquale Claudio Africa
CoChair: Francesco Regazzoni
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials IV MS6D
Room: Svalbard
Chair: Frédéric Legoll
Mathematical and computational modeling of fluid flow and transport in the brain and central nervous system MS144A
Room: O – 3
Chair: Vegard Vinje
CoChair: Timo Koch
Locally refined spline spaces – Properties and structures for different refinement frameworks MS20A
Room: O – 4
Chair: Tor Dokken
13:00 - 14:00
Lunch Time
14:00 - 16:00
LECTURES
EYIC Career Forum (limited to 100 pre-registered participants) CF1
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Lorenzo Tamellini
CoChair: Leevi Annala
EYIC Career Forum (limited to 100 pre-registered participants) CF2
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Dave Kammer
CoChair: Leo Nouveau
Semi-Plenary Lectures I SPL1
Room: B3 + B4
Chair: Mats G. Larson
Semi-Plenary Lectures II SPL2
Room: Svalbard
Chair: Stefan Turek
Semi-Plenary Lectures III SPL3
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Peter Wriggers
Semi-Plenary Lectures IV SPL4
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Kjell M. Mathisen
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
Unsteady Simulation of High-Lift System Aerodynamics STS03A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Jochen Wild
Isogeometric Methods V MS2E
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Thomas JR Hughes
Structure-Preserving Reduced Order Models for Fluid Flows MS133A
Room: Nordland (GF)
Chair: Benjamin Sanderse
CoChair: Giovanni Stabile
ECCOMAS Olympiad II ECOB
Room: Oslo 1 (GF)
Chair:
Multiphysics modelling by the lattice boltzmann method II MS135B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Alessandro De Rosis
Polygonal and Polyhedral Discretizations For Partial Differential Equations II MS26B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Gianmarco Manzini
CoChair: Michele Botti
Advanced materials: computational analysis of properties and performance II MS4B
Room: Romerike (GF)
Chair: Vadim Silberschmidt
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis V MS99E
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Thomas Fai
Advances in Numerical Methods for Fluid-Structure Interaction II MS127B
Room: Akershus (1F)
Chair: Wolfgang Schröder
CoChair: Joris Degroote
Computational Intelligence Techniques and Applications in Civil Engineering MS78A
Room: Buskerud (1F)
Chair: German Solorzano
Computational Structural Stability II MS149B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Herbert A. Mang
Multiscale modeling and simulation of surfaces in contact: mechanics of contact, friction, and wear II MS7B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Ramin Aghababaei
CoChair: Lucia Nicola
Bone-implant systems: from experiment and simulation to clinical application MS60A
Room: Oppland (1F)
Chair: Michael Roland
Multi-Scale and Multi-Physic Interface Models II MS95B
Room: Vestfold (1F)
Chair: Michele Serpilli
CoChair: Maria-Letizia Raffa
Heterogeneous material modelling: statistical characterization, digital reconstruction, and numerical simulation MS63A
Room: A1 – 1
Chair: Chenfeng Li
CoChair: S. Sakata
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications V MS72E
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
Well-balanced schemes for hyperbolic systems with source terms MS31A
Room: A1 – 3
Chair: Victor Michel-Dansac
CoChair: Manuel Castro
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction V MS45E
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Modelling Diffusion in Solids MS138A
Room: A1 – 5
Chair: Andrés Díaz
Advances on computational methods for multiphase flows with phase change I MS22A
Room: A1 – 6
Chair: Marica Pelanti
Recent Advances in Exact Model Reduction for Mechanics Problems II MS56B
Room: B1 – 1
Chair: Mingwu LI
CoChair: Shobhit Jain
Efficient solution techniques for nonstationary flow problems exploiting space-time concurrency II MS52B
Room: B1 – 2
Chair: Christoph Lohmann
CoChair: Stefan Turek
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization V MS12E
Room: B3 + B4
Chair: Stefanie Elgeti
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods V MS44E
Room: Jan Mayen 1
Chair: Andre Massing
CoChair: Guglielmo Scovazzi
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application V MS153E
Room: Jan Mayen 2
Chair: T. Chaumont-Frelet
CoChair: A. Modave
Computational Problems for Charge Transport in Low Dimensional Structures MS64A
Room: Jan Mayen 3
Chair: Luigi Barletti
CoChair: Giovanni Mascali
Advanced Large-Eddy Simulation-based techniques for complex turbulent flows II MS54B
Room: Lounge A2
Chair: F.Xavier Trias
Physics-based and data-driven methods for computational cardiology II MS123B
Room: Spitsbergen
Chair: Marco Fedele
CoChair: Ivan Fumagalli
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials V MS6E
Room: Svalbard
Chair: Jean-Francois Ganghoffer
Inelasticity at finite strains: models, identification and numerics MS68A
Room: O – 3
Chair: Ines Wollny
CoChair: Łukasz Kaczmarczy
Advanced Beam Models - Development and Application MS93A
Room: O – 4
Chair: Ioannis Tsiptsis