ECCOMAS 2022

Technical Program

Green rooms are located at the Thon Hotel Arena
Yellow rooms are located at the NOVA Spektrum Center

Monday / Tuesday / Wednesday / Thursday / All days
MONDAY, JUNE 6TH
09:00 - 10:30
Opening Session
OS
Room: B3 + B4
Chair: Trond Kvamsdal
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
The Combined Role of Modelling, Simulation, Optimization, Control and Digitalization for Solving New Computational Challenges of Aviation, Transport and Renewable Energy I STS01A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Jaques Periaux
Isogeometric Methods I MS2A
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Alessandro Reali
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems I MS150A
Room: Nordland (GF)
Chair: Ana Budisa
EYIC Young Investigators Minisymposium I YIMSA
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Simone Morganti
CoChair: Leo Nouveau
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation I MS53A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development I MS57A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Matteo Giacomini
CoChair: Simona Perotto
Modelling and simulation of particles in contact I MS105A
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis I MS99A
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Sarah Olson
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang I MS146A
Room: Akershus (1F)
Chair: Bernhard Pichler
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations I MS155A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Maria Vittoria Salvetti
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics I MS5A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Eirik Valseth
CoChair: Ethan Kubatko
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences I MS92A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi
Advanced Methods in Computational Mechanics CS01A
Room: Oppland (1F)
Chair:
Modeling of wetting and dewetting phenomena on smooth, rough, and patterned substrates MS89A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Mohammad R. Hashemi
Mechanics of wood and biocomposites in engineering I MS21A
Room: A1 – 1
Chair: Markus Lukacevic
CoChair: Ani Khaloian
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications I MS72A
Room: A1 – 2
Chair: Karen Veroy
CoChair:
Modeling and simulation of highly flexible slender structures I MS161A
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction I MS45A
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Simulations of Polymers and Polymer Composites I MS30A
Room: A1 – 5
Chair: Fabrice Detrez
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures I MS15A
Room: A1 – 6
Chair: P. Antolin
Uncertainty Quantification in material sciences I MS42A
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst
Advanced Techniques for Coupled Problems I MS10A
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization I MS12A
Room: B3 + B4
Chair: Marek Behr
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods I MS44A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Guglielmo Scovazzi
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application I MS153A
Room: Jan Mayen 2
Chair: T. Chaumont-Frelet
CoChair: A. Modave
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering I MS117A
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel
Continuum Biomechanics of Active Systems I MS37A
Room: Lounge A2
Chair: Tim Ricken
CoChair: Lena Lambers
Machine Learning and Data-Driven Approaches for Aerodynamic Analysis and Uncertainty Quantification MS86A
Room: Spitsbergen
Chair: Esther Andrés
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials I MS6A
Room: Svalbard
Chair: Julien Yvonnet
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response I MS16A
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials I MS29A
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Bacigalupo Andrea
13:00 - 14:00
Lunch Time
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications I STS05A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski
Isogeometric Methods II MS2B
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Yuri Bazilevs
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems II MS150B
Room: Nordland (GF)
Chair: Miroslav Kuchta
CoChair: Kent-Andre Mardal
EYIC Young Investigators Minisymposium II YIMSB
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Markus Lakacevic
CoChair: Enrique Nadal Soriano
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation II MS53B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development II MS57B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Simona Perotto
CoChair: Matteo Giacomini
Modelling and simulation of particles in contact II MS105B
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis II MS99B
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Sook Lim
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang II MS146B
Room: Akershus (1F)
Chair: Günther Meschke
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations II MS155B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Saleh Rezaeiravesh
CoChair: Philipp Schlatter
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics II MS5B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Clint Dawson
CoChair: Eirik Valseth
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences II MS92B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi
CoChair: Leszek Demkowicz
Advanced Methods in Computational Mechanics II CS01B
Room: Oppland (1F)
Chair:
High-order grids: generation, adaption and applications in fluids and coupled problems MS11A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Régis Duvigneau
CoChair: Matthias Möller
Mechanics of wood and biocomposites in engineering II MS21B
Room: A1 – 1
Chair: Catharina Czech
CoChair: Taoyi Yu
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications II MS72B
Room: A1 – 2
Chair: Wil Schilders
CoChair:
Modeling and simulation of highly flexible slender structures II MS161B
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction II MS45B
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Simulations of Polymers and Polymer Composites II MS30B
Room: A1 – 5
Chair: Sebastian Pfaller
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures II MS15B
Room: A1 – 6
Chair: N. BLAL
Uncertainty Quantification in material sciences II MS42B
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst
Advanced Techniques for Coupled Problems II MS10B
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization II MS12B
Room: B3 + B4
Chair: Stefanie Elgeti
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods II MS44B
Room: Jan Mayen 1
Chair: Andre Massing
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application II MS153B
Room: Jan Mayen 2
Chair: H. Barucq
CoChair: R. Djelouli
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering II MS117B
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel
Continuum Biomechanics of Active Systems II MS37B
Room: Lounge A2
Chair: Silvia Budday
CoChair: Lena Lambers
Discrete element method (DEM) simulations of pharmaceutical processes MS143A
Room: Spitsbergen
Chair: Peter Toson
CoChair: Peter Böhling
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials II MS6B
Room: Svalbard
Chair: Caglar Oskay
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response II MS16B
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials II MS29B
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Addessi Daniela
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:00 - 18:00
TECHNICAL SESSIONS
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications II STS05B
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski
Isogeometric Methods III MS2C
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Giancarlo Sangalli
Unstructured mesh adaptation: from mesh generation to applications I MS23A
Room: Nordland (GF)
Chair: Jeroen Wackers
Optimal Control and parameter estimation for plasmas MS147A
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Didier Auroux
CoChair: Jacques Blum
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation III MS53C
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
Adaptive and Compliant Engineering Structures MS62A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Ann C. Sychterz
CoChair: Malte von Scheven
Modelling and simulation of particles in contact III MS105C
Room: Romerike (GF)
Chair: Matthias Kröger
CoChair: Kristin de Payrebrune
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis III MS99C
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Enkeleida Lushi
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang III MS146C
Room: Akershus (1F)
Chair: Yong Yuan
Advances in structure-preserving methods and applications I MS145A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Joubine Aghili
CoChair: Francesco Bonaldi
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics III MS5C
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Ethan Kubatko
CoChair: Clint Dawson
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences III MS92C
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Leszek Demkowicz
Computational Methods for Biomechanics CS02A
Room: Oppland (1F)
Chair:
Study of ferromagnetism systems MS91A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Clémentine Courtès
CoChair: Stéphane Labbé
Mechanics of wood and biocomposites in engineering III MS21C
Room: A1 – 1
Chair: Markus Königsberger
CoChair: Ani Khaloian
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications III MS72C
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
CoChair:
Modeling and simulation of highly flexible slender structures III MS161C
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction III MS45C
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Simulations of Polymers and Polymer Composites III MS30C
Room: A1 – 5
Chair: Hans van Dommelen
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures III MS15C
Room: A1 – 6
Chair: Eric Li
Structure preserving and adaptive polytopal methods MS90A
Room: B1 – 1
Chair: Lorenzo Mascotto
CoChair: Andrea Cangiani
High Performance Computing With Space-Time Methods MS61A
Room: B1 – 2
Chair: Max von Danwitz
CoChair: Norbert Hosters
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization III MS12C
Room: B3 + B4
Chair: Fabian Key
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods III MS44C
Room: Jan Mayen 1
Chair: Alexander Idesman
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application III MS153C
Room: Jan Mayen 2
Chair: R. Djelouli
CoChair: A. Modave
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering III MS117C
Room: Jan Mayen 3
Chair: Charles F. Jekel
Continuum Biomechanics of Active Systems III MS37C
Room: Lounge A2
Chair: Oliver Röhrle
CoChair: Lena Lambers
Advances in automatic code-generation software for simulations in Science and Engineering MS151A
Room: Spitsbergen
Chair: Marie Rognes
CoChair: Garth Wells
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials III MS6C
Room: Svalbard
Chair: Ashwini Gupta
Multi-scale modelling of generalised continua and architectured materials MS24A
Room: O – 3
Chair: Igor Rodrigues Lopes
HPC methods for eigenvalue problems in applied science and engineering MS107A
Room: O – 4
Chair: Ali Hashemian
19:00 - 21:00
Welcome Reception