ECCOMAS 2022

Technical Program

Green rooms are located at the Thon Hotel Arena
Yellow rooms are located at the NOVA Spektrum Center

Monday / Tuesday / Wednesday / Thursday / All days
SUNDAY, JUNE 5TH
16:30 - 20:00
Registration
18:00 - 20:00
Ice-breaking Reception
MONDAY, JUNE 6TH
09:00 - 10:30
Opening Session
OS
Room: B3 + B4
Chair: Trond Kvamsdal
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
The Combined Role of Modelling, Simulation, Optimization, Control and Digitalization for Solving New Computational Challenges of Aviation, Transport and Renewable Energy I STS01A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Jaques Periaux
Isogeometric Methods I MS2A
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Alessandro Reali
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems I MS150A
Room: Nordland (GF)
Chair: Ana Budisa
EYIC Young Investigators Minisymposium I YIMSA
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Simone Morganti
CoChair: Leo Nouveau
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation I MS53A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development I MS57A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Matteo Giacomini
CoChair: Simona Perotto
Modelling and simulation of particles in contact I MS105A
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis I MS99A
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Sarah Olson
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang I MS146A
Room: Akershus (1F)
Chair: Bernhard Pichler
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations I MS155A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Maria Vittoria Salvetti
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics I MS5A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Eirik Valseth
CoChair: Ethan Kubatko
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences I MS92A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi
Advanced Methods in Computational Mechanics CS01A
Room: Oppland (1F)
Chair:
Modeling of wetting and dewetting phenomena on smooth, rough, and patterned substrates MS89A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Mohammad R. Hashemi
Mechanics of wood and biocomposites in engineering I MS21A
Room: A1 – 1
Chair: Markus Lukacevic
CoChair: Ani Khaloian
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications I MS72A
Room: A1 – 2
Chair: Karen Veroy
CoChair:
Modeling and simulation of highly flexible slender structures I MS161A
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction I MS45A
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Simulations of Polymers and Polymer Composites I MS30A
Room: A1 – 5
Chair: Fabrice Detrez
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures I MS15A
Room: A1 – 6
Chair: P. Antolin
Uncertainty Quantification in material sciences I MS42A
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst
Advanced Techniques for Coupled Problems I MS10A
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization I MS12A
Room: B3 + B4
Chair: Marek Behr
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods I MS44A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Guglielmo Scovazzi
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application I MS153A
Room: Jan Mayen 2
Chair: T. Chaumont-Frelet
CoChair: A. Modave
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering I MS117A
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel
Continuum Biomechanics of Active Systems I MS37A
Room: Lounge A2
Chair: Tim Ricken
CoChair: Lena Lambers
Machine Learning and Data-Driven Approaches for Aerodynamic Analysis and Uncertainty Quantification MS86A
Room: Spitsbergen
Chair: Esther Andrés
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials I MS6A
Room: Svalbard
Chair: Julien Yvonnet
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response I MS16A
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials I MS29A
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Bacigalupo Andrea
13:00 - 14:00
Lunch Time
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications I STS05A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski
Isogeometric Methods II MS2B
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Yuri Bazilevs
Mathematical models and numerical methods for interface-coupled multiphysics problems II MS150B
Room: Nordland (GF)
Chair: Miroslav Kuchta
CoChair: Kent-Andre Mardal
EYIC Young Investigators Minisymposium II YIMSB
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Markus Lakacevic
CoChair: Enrique Nadal Soriano
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation II MS53B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
Challenges and progress in computational science and engineering: from industry 4.0 to sustainable development II MS57B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Simona Perotto
CoChair: Matteo Giacomini
Modelling and simulation of particles in contact II MS105B
Room: Romerike (GF)
Chair: Kristin de Payrebrune
CoChair: Matthias Kröger
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis II MS99B
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Sook Lim
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang II MS146B
Room: Akershus (1F)
Chair: Günther Meschke
UQ and data-driven methods for scale-resolving turbulent flow simulations II MS155B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Saleh Rezaeiravesh
CoChair: Philipp Schlatter
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics II MS5B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Clint Dawson
CoChair: Eirik Valseth
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences II MS92B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Antti Niemi
CoChair: Leszek Demkowicz
Advanced Methods in Computational Mechanics II CS01B
Room: Oppland (1F)
Chair:
High-order grids: generation, adaption and applications in fluids and coupled problems MS11A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Régis Duvigneau
CoChair: Matthias Möller
Mechanics of wood and biocomposites in engineering II MS21B
Room: A1 – 1
Chair: Catharina Czech
CoChair: Taoyi Yu
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications II MS72B
Room: A1 – 2
Chair: Wil Schilders
CoChair:
Modeling and simulation of highly flexible slender structures II MS161B
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction II MS45B
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Simulations of Polymers and Polymer Composites II MS30B
Room: A1 – 5
Chair: Sebastian Pfaller
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures II MS15B
Room: A1 – 6
Chair: N. BLAL
Uncertainty Quantification in material sciences II MS42B
Room: B1 – 1
Chair: Florent Pled
CoChair: Maarten Arnst
Advanced Techniques for Coupled Problems II MS10B
Room: B1 – 2
Chair: Markus Bause
CoChair: Florin A. Radu
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization II MS12B
Room: B3 + B4
Chair: Stefanie Elgeti
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods II MS44B
Room: Jan Mayen 1
Chair: Andre Massing
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application II MS153B
Room: Jan Mayen 2
Chair: H. Barucq
CoChair: R. Djelouli
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering II MS117B
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
CoChair: Charles F. Jekel
Continuum Biomechanics of Active Systems II MS37B
Room: Lounge A2
Chair: Silvia Budday
CoChair: Lena Lambers
Discrete element method (DEM) simulations of pharmaceutical processes MS143A
Room: Spitsbergen
Chair: Peter Toson
CoChair: Peter Böhling
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials II MS6B
Room: Svalbard
Chair: Caglar Oskay
Image-informed computational models and methods for prediction of cancer growth and treatment response II MS16B
Room: O – 3
Chair: Guillermo Lorenzo
CoChair: Michael R. A. Abdelmalik
Recent Advances in the Modelling of Architectured Metamaterials II MS29B
Room: O – 4
Chair: De Bellis Maria Laura
CoChair: Addessi Daniela
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:00 - 18:00
TECHNICAL SESSIONS
Shock Wave Boundary Layer Interaction in Aeronautical Applications II STS05B
Room: Hedmark (GF)
Chair: Pawel Flaszynski
Isogeometric Methods III MS2C
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Giancarlo Sangalli
Unstructured mesh adaptation: from mesh generation to applications I MS23A
Room: Nordland (GF)
Chair: Jeroen Wackers
Optimal Control and parameter estimation for plasmas MS147A
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Didier Auroux
CoChair: Jacques Blum
Metamaterials Across the Scales: Modeling, Experiment and Simulation III MS53C
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Jörg Schröder
Adaptive and Compliant Engineering Structures MS62A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Ann C. Sychterz
CoChair: Malte von Scheven
Modelling and simulation of particles in contact III MS105C
Room: Romerike (GF)
Chair: Matthias Kröger
CoChair: Kristin de Payrebrune
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis III MS99C
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Enkeleida Lushi
Multiscale modeling of concrete and concrete structures - in honor of the 80th birthday of Prof. Herbert A. Mang III MS146C
Room: Akershus (1F)
Chair: Yong Yuan
Advances in structure-preserving methods and applications I MS145A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Joubine Aghili
CoChair: Francesco Bonaldi
Computations in Environmental and Geophysical Fluid Mechanics III MS5C
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Ethan Kubatko
CoChair: Clint Dawson
Higher order finite element methods for challenging mathematical problems in engineering and applied sciences III MS92C
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Leszek Demkowicz
Computational Methods for Biomechanics CS02A
Room: Oppland (1F)
Chair:
Study of ferromagnetism systems MS91A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Clémentine Courtès
CoChair: Stéphane Labbé
Mechanics of wood and biocomposites in engineering III MS21C
Room: A1 – 1
Chair: Markus Königsberger
CoChair: Ani Khaloian
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications III MS72C
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
CoChair:
Modeling and simulation of highly flexible slender structures III MS161C
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction III MS45C
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Simulations of Polymers and Polymer Composites III MS30C
Room: A1 – 5
Chair: Hans van Dommelen
Advanced Computational Design and Manufacturing Simulation of Novel Materials and Structures III MS15C
Room: A1 – 6
Chair: Eric Li
Structure preserving and adaptive polytopal methods MS90A
Room: B1 – 1
Chair: Lorenzo Mascotto
CoChair: Andrea Cangiani
High Performance Computing With Space-Time Methods MS61A
Room: B1 – 2
Chair: Max von Danwitz
CoChair: Norbert Hosters
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization III MS12C
Room: B3 + B4
Chair: Fabian Key
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods III MS44C
Room: Jan Mayen 1
Chair: Alexander Idesman
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application III MS153C
Room: Jan Mayen 2
Chair: R. Djelouli
CoChair: A. Modave
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering III MS117C
Room: Jan Mayen 3
Chair: Charles F. Jekel
Continuum Biomechanics of Active Systems III MS37C
Room: Lounge A2
Chair: Oliver Röhrle
CoChair: Lena Lambers
Advances in automatic code-generation software for simulations in Science and Engineering MS151A
Room: Spitsbergen
Chair: Marie Rognes
CoChair: Garth Wells
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials III MS6C
Room: Svalbard
Chair: Ashwini Gupta
Multi-scale modelling of generalised continua and architectured materials MS24A
Room: O – 3
Chair: Igor Rodrigues Lopes
HPC methods for eigenvalue problems in applied science and engineering MS107A
Room: O – 4
Chair: Ali Hashemian
19:00 - 21:00
Welcome Reception
TUESDAY, JUNE 7TH
09:00 - 10:30
Plenary Lectures I
PL1
Room: B3 + B4
Chair: Trond Kvamsdal
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
Application of Hybrid Laminar Flow Control for Drag Reduction of Transport Aircraft STS04A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Geza Schrauf
Isogeometric Methods IV MS2D
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Simone Morganti
Unstructured mesh adaptation: from mesh generation to applications II MS23B
Room: Nordland (GF)
Chair: Hugues Digonnet
ECCOMAS Olympiad I ECOA
Room: Oslo 1 (GF)
Chair:
Multiphysics modelling by the lattice boltzmann method I MS135A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Alessandro De Rosis
Polygonal and Polyhedral Discretizations For Partial Differential Equations I MS26A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Joe Bishop
CoChair: Gianmarco Manzini
Advanced materials: computational analysis of properties and performance I MS4A
Room: Romerike (GF)
Chair: Vadim Silberschmidt
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis IV MS99D
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Owen Lewis
Advances in Numerical Methods for Fluid-Structure Interaction I MS127A
Room: Akershus (1F)
Chair: Bernhard Müller
CoChair: Jesper Oppelstrup
Advances in structure-preserving methods and applications II MS145B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Joubine Aghili
CoChair: Francesco Bonaldi
Computational Structural Stability I MS149A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Yeong-Bin Yang
Multiscale modeling and simulation of surfaces in contact: mechanics of contact, friction, and wear I MS7A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: David Kammer
Inverse Problems, Design & Optimization in Heat Transfer MS18A
Room: Oppland (1F)
Chair: Helcio Orlande
CoChair: Zbigniew Bulinski
Multi-Scale and Multi-Physic Interface Models I MS95A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Frédéric Lebon
CoChair: Serge Dumont
Mechanics of wood and biocomposites in engineering IV MS21D
Room: A1 – 1
Chair: Markus Lukacevic
CoChair: Franziska Seeber
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications IV MS72D
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
CoChair: Karen Veroy
Modeling and simulation of highly flexible slender structures IV MS161D
Room: A1 – 3
Chair: Damien Durville
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction IV MS45D
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Computational Vascular Biomechanics MS137A
Room: A1 – 5
Chair: T.Christian Gasser
Enabling Industrial Applications Towards Exascale Computing MS51A
Room: A1 – 6
Chair: Andreas Wierse
Recent Advances in Exact Model Reduction for Mechanics Problems I MS56A
Room: B1 – 1
Chair: Shobhit Jain
CoChair: Mingwu LI
Efficient solution techniques for nonstationary flow problems exploiting space-time concurrency I MS52A
Room: B1 – 2
Chair: Stefan Turek
CoChair: Christoph Lohmann
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization IV MS12D
Room: B3 + B4
Chair: Marek Behr
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods IV MS44D
Room: Jan Mayen 1
Chair: Guglielmo Scovazzi
CoChair: Andre Massing
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application IV MS153D
Room: Jan Mayen 2
Chair: H. Barucq
CoChair: T. Chaumont-Frelet
Deep Learning Approaches for Applied Sciences and Engineering IV MS117D
Room: Jan Mayen 3
Chair: M. Giselle Fernandez-Godino
Advanced Large-Eddy Simulation-based techniques for complex turbulent flows I MS54A
Room: Lounge A2
Chair: Roel Verstappen
Physics-based and data-driven methods for computational cardiology I MS123A
Room: Spitsbergen
Chair: Pasquale Claudio Africa
CoChair: Francesco Regazzoni
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials IV MS6D
Room: Svalbard
Chair: Frédéric Legoll
Mathematical and computational modeling of fluid flow and transport in the brain and central nervous system MS144A
Room: O – 3
Chair: Vegard Vinje
CoChair: Timo Koch
Locally refined spline spaces – Properties and structures for different refinement frameworks MS20A
Room: O – 4
Chair: Tor Dokken
13:00 - 14:00
Lunch Time
14:00 - 16:00
LECTURES
EYIC Career Forum (limited to 100 pre-registered participants) CF1
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Lorenzo Tamellini
CoChair: Leevi Annala
EYIC Career Forum (limited to 100 pre-registered participants) CF2
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Dave Kammer
CoChair: Leo Nouveau
Semi-Plenary Lectures I SPL1
Room: B3 + B4
Chair: Mats G. Larson
Semi-Plenary Lectures II SPL2
Room: Svalbard
Chair: Stefan Turek
Semi-Plenary Lectures III SPL3
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Peter Wriggers
Semi-Plenary Lectures IV SPL4
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Kjell M. Mathisen
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
Unsteady Simulation of High-Lift System Aerodynamics STS03A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Jochen Wild
Isogeometric Methods V MS2E
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Thomas JR Hughes
Structure-Preserving Reduced Order Models for Fluid Flows MS133A
Room: Nordland (GF)
Chair: Benjamin Sanderse
CoChair: Giovanni Stabile
ECCOMAS Olympiad II ECOB
Room: Oslo 1 (GF)
Chair:
Multiphysics modelling by the lattice boltzmann method II MS135B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Alessandro De Rosis
Polygonal and Polyhedral Discretizations For Partial Differential Equations II MS26B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Gianmarco Manzini
CoChair: Michele Botti
Advanced materials: computational analysis of properties and performance II MS4B
Room: Romerike (GF)
Chair: Vadim Silberschmidt
Biological fluid mechanics: modeling, simulation, and analysis V MS99E
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Thomas Fai
Advances in Numerical Methods for Fluid-Structure Interaction II MS127B
Room: Akershus (1F)
Chair: Wolfgang Schröder
CoChair: Joris Degroote
Computational Intelligence Techniques and Applications in Civil Engineering MS78A
Room: Buskerud (1F)
Chair: German Solorzano
Computational Structural Stability II MS149B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Herbert A. Mang
Multiscale modeling and simulation of surfaces in contact: mechanics of contact, friction, and wear II MS7B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Ramin Aghababaei
CoChair: Lucia Nicola
Bone-implant systems: from experiment and simulation to clinical application MS60A
Room: Oppland (1F)
Chair: Michael Roland
Multi-Scale and Multi-Physic Interface Models II MS95B
Room: Vestfold (1F)
Chair: Michele Serpilli
CoChair: Maria-Letizia Raffa
Heterogeneous material modelling: statistical characterization, digital reconstruction, and numerical simulation MS63A
Room: A1 – 1
Chair: Chenfeng Li
CoChair: S. Sakata
Model order reduction - Challenges in engineering and industrial applications V MS72E
Room: A1 – 2
Chair: Annika Robens-Radermacher
Well-balanced schemes for hyperbolic systems with source terms MS31A
Room: A1 – 3
Chair: Victor Michel-Dansac
CoChair: Manuel Castro
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction V MS45E
Room: A1 – 4
Chair: Harald van Brummelen
Modelling Diffusion in Solids MS138A
Room: A1 – 5
Chair: Andrés Díaz
Advances on computational methods for multiphase flows with phase change I MS22A
Room: A1 – 6
Chair: Marica Pelanti
Recent Advances in Exact Model Reduction for Mechanics Problems II MS56B
Room: B1 – 1
Chair: Mingwu LI
CoChair: Shobhit Jain
Efficient solution techniques for nonstationary flow problems exploiting space-time concurrency II MS52B
Room: B1 – 2
Chair: Christoph Lohmann
CoChair: Stefan Turek
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization V MS12E
Room: B3 + B4
Chair: Stefanie Elgeti
Recent advances in immersed boundary and fictitious domain methods V MS44E
Room: Jan Mayen 1
Chair: Andre Massing
CoChair: Guglielmo Scovazzi
Robust and scalable numerical methods for wave propagation: design, analysis and application V MS153E
Room: Jan Mayen 2
Chair: T. Chaumont-Frelet
CoChair: A. Modave
Computational Problems for Charge Transport in Low Dimensional Structures MS64A
Room: Jan Mayen 3
Chair: Luigi Barletti
CoChair: Giovanni Mascali
Advanced Large-Eddy Simulation-based techniques for complex turbulent flows II MS54B
Room: Lounge A2
Chair: F.Xavier Trias
Physics-based and data-driven methods for computational cardiology II MS123B
Room: Spitsbergen
Chair: Marco Fedele
CoChair: Ivan Fumagalli
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials V MS6E
Room: Svalbard
Chair: Jean-Francois Ganghoffer
Inelasticity at finite strains: models, identification and numerics MS68A
Room: O – 3
Chair: Ines Wollny
CoChair: Łukasz Kaczmarczy
Advanced Beam Models - Development and Application MS93A
Room: O – 4
Chair: Ioannis Tsiptsis
WEDNESDAY, JUNE 8TH
09:00 - 10:30
Plenary Lectures II
PL2
Room: B3 + B4
Chair: Leszek F. Demkowicz
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
EU-Funded Research and Innovation on Computational Methods towards Climate Neutrality of Aviation I STS08A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Dietrich Knoerzer
Isogeometric Methods VI MS2F
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: JS Chen
Computational Analysis of Concrete in an Experimental-Virtual-Lab I MS156A
Room: Nordland (GF)
Chair: Stefan Löhnert
EYIC Junior Workshop I (limited to 100 pre-registered participants) JWA
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Bastian Oesterle
Data-driven numerical and reduced order modeling of flows I MS19A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Nikolaus Adams
Block preconditioning for challenging multiphysics systems I MS38A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Peter Ohm
CoChair: John Shadid
Recent developments and current issues in the phase-field modeling of fracture I MS67A
Room: Romerike (GF)
Chair: Pietro Carrara
Advanced Modelling Procedures for Masonry Structures I MS71A
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Daniela Addessi
CoChair: Miguel Cervera
Recent Trends in Scientific Computing for Computational Fluid Dynamics and Solid Mechanics I MS41A
Room: Akershus (1F)
Chair: Axel Klawonn
CoChair: Stefan Turek
Modelling of environment-assisted fracture I MS132A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Sakari Pallaspuro
CoChair: Danial Molavitabrizi
Towards Next Generation of Industrial Aerodinamical Simulation Tools I MS126A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Oriol Lehmkuhl
Innovations in phase-field modeling, computation and Experimental Validation I MS159A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Fadi Aldakheel
CoChair: YOUSEF HEIDER
Advances in high-order discretisation methods and model reduction methods for CFD problems I MS33A
Room: Oppland (1F)
Chair: Tommaso Taddei
Reliability analysis and rare event simulation. I MS47A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Max Ehre
Multiphase flows with surface tension and capillarity I MS14A
Room: A1 – 1
Chair: Nicolas Moulin
Data-driven and projection-based reduced order models for computational sciences and engineering I MS69A
Room: A1 – 2
Chair: Gianluigi Rozza
CoChair: Giovanni Stabile
Discrete conservtion properties for fluid flows: from fundamentals to applications I MS28A
Room: A1 – 3
Chair: N. Valle
Computational Analysis of Advanced Materials and Structures I MS74A
Room: A1 – 4
Chair: Efstathios Theotokoglou
CoChair: C. Findeisen
Simulation-based optimization considering dynamic systems and/or uncertainty I MS34A
Room: A1 – 5
Chair: Martin Siebenborn
CoChair: Benedikt Kriegesmann
Advances on computational methods for multiphase flows with phase change II MS22B
Room: A1 – 6
Chair: Sébastien Tanguy
Reduced order modeling of dynamical systems through deep learning techniques I MS125A
Room: B1 – 1
Chair: Andrea Manzoni
Mechanics of soft, multifunctional materials: Experiment, modeling and simulation I MS82A
Room: B1 – 2
Chair: Rogelio Ortigosa
CoChair: Michael Gross
Complex fluid flow in engineering: modeling, simulation and optimization VI MS12F
Room: B3 + B4
Chair: Fabian Key
Near-Wall Reactive Flows: Simulation, Modelling And Validation MS85A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Marius Schmidt
CoChair: Christina Strassacker
Computational Plasticity in Crystals and Polycrystals I MS100A
Room: Jan Mayen 2
Chair: Luiza Angheluta
Multiphase Flow and non-Newtonian Fluid – Modelling and Applications I MS3A
Room: Jan Mayen 3
Chair: Eduardo de Souza Neto
CoChair: Chenfeng Li
Deep Learning in Scientific Computing I MS110A
Room: Lounge A2
Chair: David Pardo
CoChair: Manuel J. Castro
Multi-fidelity methods for uncertainty quantification and optimization I MS39A
Room: Spitsbergen
Chair: Lorenzo Tamellini
Multiscale Computational Homogenization for Bridging Scales in the Mechanics and Physics of Complex Materials VI MS6F
Room: Svalbard
Chair: Farzin Mozafari
Structure-Preserving Finite Element Methods in Computational Fluid Dynamics I MS142A
Room: O – 3
Chair: Philip Lederer
CoChair: Christian Merdon
Modeling complex fluid and solid dynamics during earthquake ruptures I MS48A
Room: O – 4
Chair: Eirik Keilegavlen
CoChair: Omar Duran
13:00 - 14:00
Lunch Time
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
EU-Funded Research and Innovation on Computational Methods towards Climate Neutrality of Aviation II STS08B
Room: Hedmark (GF)
Chair: Dietrich Knoerzer
Bayesian inference of engineering models: advances in theory and applications I MS32A
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Oindrila Kanjilal
Computational Analysis of Concrete in an Experimental-Virtual-Lab II MS156B
Room: Nordland (GF)
Chair: Dominik Brands
EYIC Junior Workshop II (limited to 100 pre-registered participants) JWB
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Konrad Perzynski
Data-driven numerical and reduced order modeling of flows II MS19B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Nikolaus Adams
Block preconditioning for challenging multiphysics systems II MS38B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Peter Ohm
CoChair: John Shadid
Recent developments and current issues in the phase-field modeling of fracture II MS67B
Room: Romerike (GF)
Chair: Paras Kumar
CoChair: Stephan Wulfinghoff
Advanced Modelling Procedures for Masonry Structures II MS71B
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Elio Sacco
Recent Trends in Scientific Computing for Computational Fluid Dynamics and Solid Mechanics II MS41B
Room: Akershus (1F)
Chair: Stefan Turek
Modelling of environment-assisted fracture II MS132B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Xuewei Li
CoChair: Haiyang Yu
Towards Next Generation of Industrial Aerodinamical Simulation Tools II MS126B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Oriol Lehmkuhl
Innovations in phase-field modeling, computation and Experimental Validation II MS159B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Fadi Aldakheel
CoChair: YOUSEF HEIDER
Advances in high-order discretisation methods and model reduction methods for CFD problems II MS33B
Room: Oppland (1F)
Chair: Andrea Ferrero
Reliability analysis and rare event simulation. II MS47B
Room: Vestfold (1F)
Chair: Max Ehre
Multiphase flows with surface tension and capillarity II MS14B
Room: A1 – 1
Chair: Modesar Shakoor
Data-driven and projection-based reduced order models for computational sciences and engineering II MS69B
Room: A1 – 2
Chair: Giovanni Stabile
CoChair: Gianluigi Rozza
Discrete conservtion properties for fluid flows: from fundamentals to applications II MS28B
Room: A1 – 3
Chair: R.W.C.P Verstappen
Computational Analysis of Advanced Materials and Structures II MS74B
Room: A1 – 4
Chair: S. Tveit
CoChair: K. Anam
Simulation-based optimization considering dynamic systems and/or uncertainty II MS34B
Room: A1 – 5
Chair: Thomas Rung
CoChair: Martin Siebenborn
Advances on computational methods for multiphase flows with phase change III MS22C
Room: A1 – 6
Chair: Luca Brandt
Reduced order modeling of dynamical systems through deep learning techniques II MS125B
Room: B1 – 1
Chair: Andrea Manzoni
Mechanics of soft, multifunctional materials: Experiment, modeling and simulation II MS82B
Room: B1 – 2
Chair: Jesus Martinez-Frutoz
CoChair: Daniel Garcia-Gonzalez
Emerging methods for large-scale and robust multidisciplinary optimization (MDO) for industrial applications I MS116A
Room: B3 + B4
Chair: Jens-Dominik Mueller
Model-based approaches and data-centric models for digital manufacturing I MS121A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Rekha Rao
CoChair: Elie Hachem
Computational Plasticity in Crystals and Polycrystals II MS100B
Room: Jan Mayen 2
Chair: Marco Salvalaglio
Multiphase Flow and non-Newtonian Fluid – Modelling and Applications II MS3B
Room: Jan Mayen 3
Chair: Chenfeng Li
CoChair: Eduardo de Souza Neto
Deep Learning in Scientific Computing II MS110B
Room: Lounge A2
Chair: Manuel J. Castro
CoChair: David Pardo
Multi-fidelity methods for uncertainty quantification and optimization II MS39B
Room: Spitsbergen
Chair: Alex Gorodetsky
Advances in shock capturing strategies for high order methods I MS115A
Room: Svalbard
Chair: Andrea Beck
Structure-Preserving Finite Element Methods in Computational Fluid Dynamics II MS142B
Room: O – 3
Chair: Philip Lederer
Modeling complex fluid and solid dynamics during earthquake ruptures II MS48B
Room: O – 4
Chair: Fabian Barras
CoChair: Gaute Linga
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
Disruptive Aircraft’s Wing Configurations towards Climate Neutrality STS06A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Marianna Braza
Bayesian inference of engineering models: advances in theory and applications II MS32B
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Kostas Papakonstantinou
Fluid-Structure Interaction and Structural Health Monitoring of Offshore Structures and Mechanical Systems MS160A
Room: Nordland (GF)
Chair: Dimitrios Pavlou
CoChair: Sudath Siriwardane
EYIC Junior Workshop III (limited to 100 pre-registered participants) JWC
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Enrique Nadal Soriano
Data-driven numerical and reduced order modeling of flows III MS19C
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Nikolaus Adams
Advancements in vulnerability assessment and strengthening of historical constructions MS152A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Mahdi Kioumarsi
CoChair: Amirhosein Shabani
Recent developments and current issues in the phase-field modeling of fracture III MS67C
Room: Romerike (GF)
Chair: Patrick Kurzeja
Advanced Modelling Procedures for Masonry Structures III MS71C
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Daniela Addessi
Recent Trends in Scientific Computing for Computational Fluid Dynamics and Solid Mechanics III MS41C
Room: Akershus (1F)
Chair: Stefan Turek
Computational Mechanics in high strain rate and impact dynamics MS17A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Patrice Longère
Towards Next Generation of Industrial Aerodinamical Simulation Tools III MS126C
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Oriol Lehmkuhl
Innovations in phase-field modeling, computation and Experimental Validation III MS159C
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Fadi Aldakheel
CoChair: YOUSEF HEIDER
Data-driven methods in computational fluid dynamics MS119A
Room: Oppland (1F)
Chair: Celio Fernandes
Vem in Engineering Science MS140A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Fadi Aldakheel
Multiphase flows with surface tension and capillarity III MS14C
Room: A1 – 1
Chair: Luisa Silva
Data-driven and projection-based reduced order models for computational sciences and engineering III MS69C
Room: A1 – 2
Chair: Gianluigi Rozza
CoChair: Giovanni Stabile
Discrete conservtion properties for fluid flows: from fundamentals to applications II MS28C
Room: A1 – 3
Chair: F. Capuano
Computational Analysis of Advanced Materials and Structures III MS74C
Room: A1 – 4
Chair: I. Guz
CoChair: C. Espinosa
Simulation-based optimization considering dynamic systems and/or uncertainty III MS34C
Room: A1 – 5
Chair: Benedikt Kriegesmann
CoChair: Lars Radtke
New Challenges in Instabilities of Structures and Soft Materials MS77A
Room: A1 – 6
Chair: Hamid Zahrouni
Atomization and fragmentation of fluids MS35A
Room: B1 – 1
Chair: Stephane Zaleski
Mechanics of soft, multifunctional materials: Experiment, modeling and simulation III MS82C
Room: B1 – 2
Chair: Mokarram Hossain
CoChair: Sushma Santapuri
Emerging methods for large-scale and robust multidisciplinary optimization (MDO) for industrial applications II MS116B
Room: B3 + B4
Chair: Jens-Dominik Mueller
Model-based approaches and data-centric models for digital manufacturing II MS121B
Room: Jan Mayen 1
Chair: Patrick Anderson
CoChair: Jeremy Lechman
Computational Plasticity in Crystals and Polycrystals III MS100C
Room: Jan Mayen 2
Chair: Vidar Skogvoll
Multiphase Flow and non-Newtonian Fluid – Modelling and Applications III MS3C
Room: Jan Mayen 3
Chair: Chenfeng Li
CoChair: Eduardo de Souza Neto
Deep Learning in Scientific Computing III MS110C
Room: Lounge A2
Chair: Manuel J. Castro
CoChair: David Pardo
Dakota Software for Optimization, Uncertainty Quantification and Model Calibration MS128A
Room: Spitsbergen
Chair: Adam Stephens
Advances in shock capturing strategies for high order methods II MS115B
Room: Svalbard
Chair: Jonas Zeifang
Modeling and Simulation of Concrete Structures: Recent Advances MS76A
Room: O – 3
Chair: Mahdi Kioumarsi
CoChair: Leila Farahzadi
Multiphysics modelling and simulation strategies for processes in fractured porous media MS114A
Room: O – 4
Chair: Kundan Kumar
THURSDAY, JUNE 9TH
09:00 - 10:30
Plenary Lectures III
PL3
Room: B3 + B4
Chair: Ferdinando Auricchio
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
The Combined Role of Modelling, Simulation, Optimization, Control and Digitalization for Solving New Computational Challenges of Aviation, Transport and Renewable Energy II STS01B
Room: Hedmark (GF)
Chair: Jaques Periaux
Bayesian inference of engineering models: advances in theory and applications III MS32C
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Giovanni Samaey
Advances in SHM guided by artificial intelligence and data fusion I MS102A
Room: Nordland (GF)
Chair: Ilaria Venanzi
CoChair: Noemi Friedman
Multi-physics simulations with the coupling library preCICE I MS46A
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Benjamin Uekermann
Mathematical and Computational aspects of Mixed-Dimensional Coupling Problems I MS120A
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Ingeborg Gjerde
CoChair: Luca Possenti
Advances in solution strategies for physical processes in porous media with complex geometries I MS83A
Room: Rogaland (GF)
Chair: Elyes Ahmed
CoChair: Alessio Fumagalli
Recent developments and current issues in the phase-field modeling of fracture IV MS67D
Room: Romerike (GF)
Chair: Dhananjay Phansalkar
Modelling at different scales of processes involving melting and solidification of metals MS148A
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Jose Cesar de Sa
Low Reynolds number flows: from microswimmers to microdrones I MS96A
Room: Akershus (1F)
Chair: Manuel García-Villalba
CoChair: Ignazio Maria Viola
Laminar to Turbulence Transition in Aero/Hydrodynamics I MS66A
Room: Buskerud (1F)
Chair: Mostafa Shadloo
Physics- and Data-Driven Modelling Techniques for Digital Twins I MS73A
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Georg Muntingh
Mathematical and Numerical Modelling of COVID-19 Epidemic I MS118A
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Nicola Parolini
Deep learning for Hamitonian problemS and variational analysis MS13A
Room: Vestfold (1F)
Chair: Emmanuel Franck
CoChair: Laurent Navoret
Computational Modelling with OpenFOAM I MS124A
Room: A1 – 1
Chair: Gavin Tabor
Knowledge- and data-driven model order reduction I MS111A
Room: A1 – 2
Chair: Alaa Armiti-Juber
Female Pelvic Floor Biomechanics I MS70A
Room: A1 – 3
Chair: Rita Rynkevic
Simulations of Polymers and Polymer Composites IV MS30D
Room: A1 – 4
Chair: Christof Bauer
Mathematics of Sea Ice, Ice Sheets and Ice Shelves I MS157A
Room: A1 – 5
Chair: Carolin Mehlmann
CoChair: Clara Burgard
Robust and reliable numerical methods in poromechanics I MS25A
Room: A1 – 6
Chair: Fleurianne Bertrand
CoChair: Jakub Both
Soft biological tissue: microstructure-based modeling and simulation I MS59A
Room: B1 – 1
Chair: Gerhard Holzapfel
CoChair: Bjørn Skallerud
Advances in numerical methods for inhomogeneous viscous flows: non-Newtonian, viscoelastic, multiphase, eddy-viscosity and other complex models I MS106A
Room: B1 – 2
Chair: Douglas R. Q. Pacheco
Current Trends in Modelling and Simulation of Turbulent Flows I MS84A
Room: B3 + B4
Chair: Suad Jakirlic
CoChair: Sebastian Wegt
Probabilistic methods for model inadequacy MS103A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Teresa Portone
Multi-Scale and Multi-Level Numerical Methods for Non-linear Solids MS88A
Room: Jan Mayen 2
Chair: I. Ramière
CoChair: F. Lebon
Interdisciplinary challenges towards exascale fluid dynamics I MS154A
Room: Jan Mayen 3
Chair: Niclas Jansson
CoChair: Martin Karp
Advanced HPC algorithms for large-scale simulations I MS75A
Room: Lounge A2
Chair: Francesc Xavier Trias
Data-driven Reduced Simulation Models for Industrial Applications I MS50A
Room: Spitsbergen
Chair: Norbert Hosters
CoChair: Daniel Wolff
Advances in shock capturing strategies for high order methods III MS115C
Room: Svalbard
Chair: Andres Rueda-Ramirez
Multiscale Methods for Composites and Heterogeneous Materials I MS87A
Room: O – 3
Chair: S. Hellebrand
CoChair: M. Krause
Computational Methods in Contact Mechanics MS122A
Room: O – 4
Chair: Tom Gustafsson
CoChair: Rolf Stenberg
13:00 - 14:00
Lunch Time
14:00 - 16:00
LECTURES
Semi-Plenary Lectures V SPL5
Room: B3 + B4
Chair: Serge Prudhomme
Semi-Plenary Lectures VI SPL6
Room: Svalbard
Chair: Eugenio Oñate
Semi-Plenary Lectures VII SPL7
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Knut-Andreas Lie
Semi-Plenary Lectures VIII SPL8
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Ernst Rank
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
Additive Manufacturing, Applications and Numerical Modelling STS10A
Room: Hedmark (GF)
Chair: Tero Tuovinen
New Trends in Computational Poromechanics at Finite Strain MS27A
Room: Nord – Norge (GF)
Chair: Pedro Navas
CoChair: Jinhyun Choo
Advances in SHM guided by artificial intelligence and data fusion II MS102B
Room: Nordland (GF)
Chair: Ilaria Venanzi
CoChair: Araliya Mosleh
Multi-physics simulations with the coupling library preCICE II MS46B
Room: Oslo 1 (GF)
Chair: Gerasimos Chourdakis
Mathematical and Computational aspects of Mixed-Dimensional Coupling Problems II MS120B
Room: Oslo 2 (GF)
Chair: Cécile Daversin-Catty
Advances in solution strategies for physical processes in porous media with complex geometries II MS83B
Room: Rogaland (GF)
Chair: Alessio Fumagalli
CoChair: Elyes Ahmed
Enabling Technologies and Simulation Practices for Advanced Scientific and Engineering Computation MS97A
Room: Romerike (GF)
Chair: Alvaro Coutinho
Brain mechanics across scales MS9A
Room: Sør – Norge (GF)
Chair: Silvia Budday
Low Reynolds number flows: from microswimmers to microdrones - II MS96B
Room: Akershus (1F)
Chair: Matteo Giacomini
CoChair: Ignazio Maria Viola
Laminar to Turbulence Transition in Aero/Hydrodynamics II MS66B
Room: Buskerud (1F)
Chair: Mostafa Shadloo
Physics- and Data-Driven Modelling Techniques for Digital Twins II MS73B
Room: Hordaland 1 (1F)
Chair: Stephanie Ferreira
Mathematical and Numerical Modelling of COVID-19 Epidemic II MS118B
Room: Hordaland 2 (1F)
Chair: Luca Dede´
Computational Nanotechnology and Ice Adhesion CS03A
Room: Vestfold (1F)
Chair:
Computational Modelling with OpenFOAM II MS124B
Room: A1 – 1
Chair: Gavin Tabor
Knowledge- and data-driven model order reduction II MS111B
Room: A1 – 2
Chair: André Mielke
Female Pelvic Floor Biomechanics MS70B
Room: A1 – 3
Chair: Rita Rynkevic
Recent Advances in Numerical Simulation of Landslides and Debris Flows MS129A
Room: A1 – 4
Chair: Pavel Trapper
CoChair: Avshalom Ganz
Mathematics of Sea Ice, Ice Sheets and Ice Shelves II MS157B
Room: A1 – 5
Chair: Clara Burgard
CoChair: Carolin Mehlmann
Robust and reliable numerical methods in poromechanics II MS25B
Room: A1 – 6
Chair: Jakub Both
CoChair: Fleurianne Bertrand
Soft biological tissue: microstructure-based modeling and simulation II MS59B
Room: B1 – 1
Chair: Cristian Cyron
CoChair: Venkat R K Ayyalasomayajula
Advances in numerical methods for inhomogeneous viscous flows: non-Newtonian, viscoelastic, multiphase, eddy-viscosity and other complex models II MS106B
Room: B1 – 2
Chair: Richard Schussnig
Current Trends in Modelling and Simulation of Turbulent Flows II MS84B
Room: B3 + B4
Chair: Suad Jakirlic
CoChair: Sebastian Wegt
Computational Methods for Inverse Wave Problems MS109A
Room: Jan Mayen 1
Chair: Dan Givoli
CoChair: Marc Bonnet
Mathematical models and simulation tools for functional coatings MS79A
Room: Jan Mayen 2
Chair: Dr. Peter Klein
CoChair: Dr. Natalia Konchakova
Interdisciplinary challenges towards exascale fluid dynamics II MS154B
Room: Jan Mayen 3
Chair: Niclas Jansson
CoChair: Martin Karp
Advanced HPC algorithms for large-scale simulations II MS75B
Room: Lounge A2
Chair: Xavier Álvarez Farré
Data-driven Reduced Simulation Models for Industrial Applications II MS50B
Room: Spitsbergen
Chair: Norbert Hosters
CoChair: Daniel Hilger
Predicitive Modelling for Multi-Physics Problems in Engineering: Methods, Algorithms and Challenges MS158A
Room: Svalbard
Chair: Jeff Gomes
CoChair: Andrew Buchan
Multiscale Methods for Composites and Heterogeneous Materials II MS87B
Room: O – 3
Chair: L. Mester
CoChair: E. Börjesson
Unexplored avenues of computational modeling of living systems, from in silico to the clinics MS104A
Room: O – 4
Chair: Alessio Gizzi
CoChair: Alessandro Veneziani
18:30 - 23:00
Aperitif & Congress Banquet